Uszczelnianie poddasza materiałem Isofloc
Dmuchawa pomaga uszczelnić poddasze „płatkami”. Szczególnie ekolodzy zachwycają się tym materiałem. Nieodpowiednie uszczelnienie ścian przed wiatrem, zwłaszcza w miejscach eksponowanych, może szybko obniżyć najwyższą wartość współczynnika przenikania ciepła k zastosowanych materiałów. Prawidłowo założony płaszcz izolacyjny z materiału Isofloc gwarantuje dobrą szczelność.
A oto sposób uszczelniania: szare celulozowe płatki (otrzymane ze starego papieru gazetowego) podczas wydmuchiwania strumieniem powietrza wypełniają każdy zakątek. każde załamanie. Ten pomysł na wykorzystanie materiału wtórnego jest starszy niż można przypuszczać – powstał bowiem już 40 lat temu, w Szwecji. W Niemczech metoda ta jest jeszcze rzadko wykorzystywana. Ekolodzy uważają, że zbyt rzadko. Nie tylko z tego powodu, że wykorzystuje się materiał wtórny, ale również dlatego, że te szare płatki posiadają prawie wyłącznie składniki naturalne. Zastosowanie ich jest na tyle proste, że wszystkie prace można wykonać samemu. Producent udziela gwarancji szczelności tylko wówczas, gdy płatki Isofloc zostały umieszczone przez fachowca. Takich specjalistów należy szukać w miejscach, gdzie jest sprzedawany materiał izolacyjny Isofloc.
Przebieg ocieplania poddasza celulozą:
1. Płyta izolacyjna typu Gotex, przymocowana do desek pułapowych, stanowi tylną ściankę ograniczającą izolację. Można ją wykonać samemu.
2. Fachowca prosimy o radę wtedy, gdy wykończenie wewnętrzne pomieszczenia zbliża się do końca. Pojawi się on u nas z dużą dmuchawą.
3. Za pomocą węża płatki celulozy są wdmuchiwane w przegrody ściany. Ważne przy tym jest, aby płatki dokładnie się ułożyły i złączyły.
4. Przykładowa izolacja z płatków, wykonana dla lepszego zobrazowania za płytą z pleksi. Po pewnym czasie płatki spilśniają się, dzięki czemu są bardzo szczelne.
Uszczelnianie materiałem Isofloc: za okładziną ścienną 14 cm warstwa płatków, płyta izolacyjna i 2 cm przewietrzenie.