Uprawa owoców egzotycznych

Gdy pędy osiągną wysokość kilku centymetrów, należy je zahartować, stopniowo zdejmując z nich przykrycie, by mogły się przyzwyczaić do powietrza w pomieszczeniu. Ponieważ w tej fazie wzrostu czerpią one wilgoć korzeniami z ziemi, a nie z powietrza, jego wysoka wilgotność nie gra już tak ważnej roli. Jeśli znajdziemy dla nich jasne i cieple miejsce (w lecie – na wolnym powietrzu, słoneczne i zasłonięte przed wiatrem, zimą – w mieszkaniu) bujnie się rozrosną.

Wiele z nich kwitnie i owocuje dopiero po uszlachetnieniu. W tym celu na siewkach szczepi się zrazy. Jest to czynność, którą po przećwiczeniu można z powodzeniem wykonywać samodzielnie. Zrazy można kupić dla prawie wszystkich roślin. Najlepiej szukać ich w sklepach specjalistycznych i w katalogach niektórych firm wysyłkowych.

SIANIE KROK PO KROKU
Najpierw należy gruntownie oczyścić doniczkę. Najlepiej posłużyć się przy tym wiązką rózeg. Następnie układamy na dnie drenaż z potłuczonych skorup z gliny i do połowy wypełniamy piaskiem. Obie warstwy zapobiegają nadmiarowi wilgoci. Duże nasiona wkłada się do warstwy piasku, mniejsze lokuje się w ziemi inspektowej, tworzącej górną warstwę.

Sadzonki niektórych odmian cytrusów ukorzeniają się równie dobrze w wodzie, jak i w ziemi inspektowej. Po wypuszczeniu drugiego pokolenia liści są już wystarczająco ukorzenione i można je sadzić.

HODOWLA Z SADZONEK
Z pędu o długości 20 cm usuwa się dolne liście i wierzchołek w taki sposób, aby powstała sadzonka miała długość 7-14 cm i co najmniej cztery pączki. Wsadza się ją do wilgotnej ziemi inspektowej (tylko liście powinny być spod niej widoczne), przykrywa przezroczystą pokrywą i odstawia do ciepłego miejsca (25°C).