Tapetowanie – sprawnie i fachowo. Narzędzia pomocnicze nie są drogie.
Przy pierwszym tapetowaniu mieszkania problemem jest obliczenie liczby niezbędnych rolek tapety. Oto kilka rad dotyczących obchodzenia się z tapetą i klejem.
Można powiedzieć, że tapetowanie od zawsze było domeną majsterkowiczów. W powszechnym przekonaniu w tej dziedzinie nie ma już do powiedzenia niczego nowego, o czym od dawna nie wiedziałby każdy majsterkowicz.
Na kolejnych stronach przypominamy kilka ciekawych sposobów radzenia sobie z tapetami i klejem. Podstawową zasadą, dotyczącą nie tylko tapetowania, jest konieczność zachowania bezpieczeństwa. Według niej drabina zawsze musi być stabilna, a konstrukcje z ustawionych na stole stoików w ogóle nie wchodzą w grę. Bezpieczniki sieci elektrycznej tapetowanego pomieszczenia muszą być wyłączone tak długo, jak długo nie są zamontowane włączniki i gniazdka elektryczne oraz dostępne są wszystkie przyłącza.
O wyborze tapet decydują kolory obecne w pomieszczeniu (np. kolor zasłon).
Aby nie kupić rolek tapety o różnych odcieniach, należy zwrócić uwagę na to, by wszystkie numery rolek byty identyczne.
Raport tapety, czyli odległość między powtórzeniami wzorów, jest podany na każdej rolce i trzeba go uwzględniać przy wymierzaniu.
Bryty tapety składamy krawędziami i zaginamy. Teraz możemy być pewni, że nóż tnący tapetę będzie prowadzony idealnie prostopadle.
Przystępując do większych prac, warto zaopatrzyć się w urządzenie ułatwiające przycinanie tapet i równomierne pokrywanie ich klejem.
Przed tapetowaniem trzeba starannie wypełnić ubytki i wygładzić wszelkie rysy oraz inne nierówności powierzchni ściany. W sklepach można spotkać środki uszczelniające w postaci proszku (np. Moltorfill), które po wymieszaniu charakteryzują się dostatecznie długim czasem schnięcia. Na rynek wchodzą także gotowe do użycia masy uszczelniające, sprzedawane w zamkniętych próżniowo pojemnikach. Nieodzowny przy tego rodzaju pracach jest także zwykły gips, który zawsze był najtańszym z dostępnych materiałów.
Dopasowanie tapet wymaga dokładności.
Tapety są sprzedawane w rolkach, najczęściej o znormalizowanych wymiarach. Tak zwane euro-rolki mają szerokość 0,53 m i długość 10,05 m. Wystarczają one do pokrycia ściany 0 powierzchni około 5 m!. Liczbę niezbędnych rolek można obliczyć mnożąc obwód pomieszczenia przez jego wysokość i dzieląc otrzymany wynik przez 5. Otrzymana liczba oznacza liczbę rolek tapety. Przy obliczeniach nie uwzględniamy otworów okiennych i drzwiowych, w rzeczywistości zmniejszających powierzchnię ściany. W ten sposób zyskujemy zapas tapety, niezbędny zwłaszcza przy dopasowywaniu do siebie brytów tapet o dużych wzorach.
W przypadku pomieszczeń o wysokości 2,50 m z jednej rolki można wyciąć trzy bryty tapety. Pozostałe kawałki z reguły są wykorzystywane do pokrywania powierzchni powyżej oraz poniżej okien i drzwi. Resztki tapet zawsze należy przechowywać, aby móc naprawiać nimi ewentualne zniszczenia. Z tego samego powodu zawsze należy kupić jedną czy dwie rolki tapety więcej.
Nie wszystkie rolki tapet mają takie same wymiary. Są tapety o szerokości do 1,20 m (np. tapety z surowego włókna) i o długości do 3 m. Tapety metalizowane mają szerokość 0,60 m i długość 3 m. Na specjalne zamówienie mogą być dostarczane także w rolkach o innych długościach. Tapety specjalne (granitowe, ceramiczne, porcelanowe itp.) mają format 0,91 m na 5,50 m, ale także w tym przypadku można zamówić rolki o długości nawet do 50 m.
Znak jakości. Tapety oznaczone znakiem jakości gwarantują, że zawartość szkodliwych dla zdrowia substancji jest utrzymana w granicach dopuszczonych normą.
Tapetę – tylko jeden bryt na jeden raz – w miarę grubo i możliwie równomiernie smarujemy klejem, pokrywając ją do samych krawędzi.
Posmarowaną klejem tapetę składamy końcami brytu do środka, a suchą stroną na zewnątrz i pozostawiamy do namięknięcia na około 10 min.
Aby bryt przy rozdzielaniu nie naderwał się lub nie opadł na podłogę, przekładamy go przez lewą rękę, a ręką prawą chwytamy koniec tapety.
Górne krawędzie brytów przykładamy do zaznaczonej na ścianie linii. Dociskając tapetę gumowym wałkiem zwracamy uwagę na miejsca styku.
Specjalny liniał o przekroju trójkątnym ułatwia przycinanie brytu tapety przy listwie cokołowej, odpowiednio go w tym miejscu zaginając.
Przygotowanie liniału z podziałką co 10 cm sprawi, że stół do przycinania tapet będzie jeszcze praktyczniejszy. Lakier zabezpiecza drewno.
Włączniki i gniazdka elektryczne (wyłączyć bezpiecznik!) przykrywamy tapetą i nacinamy ją na krzyż; następnie przykrywamy osłoną włącznika.
Trudno uniknąć powstawania pęcherzyków powietrza pod warstwą tapety. Problem rozwiąże odrobina kleju wpuszczona jednorazową strzykawką.