Przy naprawianiu starej podłogi z desek trzeba szpary wypełnić kitem drzewnym. Pracę ułatwi szablon z podłużnym wycięciem, przesuwany wzdłuż szczeliny. Kit łatwo się w nią wciśnie szpachlą. Taki szablon powinniśmy wyciąć z cienkiej blachy nierdzewnej, grubego kartonu lub tworzywa sztucznego. Szerokość szczeliny w płycie powinna być równa szerokości szpary w podłodze. Szablon powinien mieć długość 50-60 cm.
Usuwanie pęcherzy spod tapety
Jeżeli w przyklejonej do ściany tapecie powstaną pęcherze, można je usunąć przez zmoczenie tapety wodą, a następnie wstrzyknięcie pod pęcherz strzykawką lekarską i igłą kleju typu Wikol. Potem można tapetę starannie docisnąć. Tapetę można skutecznie namoczyć przykładając kawałek gazety zmoczonej wodą. Przy dużych pęcherzach może okazać się konieczne lekkie nacięcie na krzyż zamoczonego miejsca i dopiero dociśnięcie.
Szpachlowanie podłóg drewnianych
Aby uzyskać estetyczny wygląd podłogi drewnianej z deszczułek mozaikowych lub klepkowych musimy ją zaszpachlować po pierwszym przeszlifowaniu. Dotyczy to zarówno podłóg nowych, jak i poddawanych renowacji. Używamy specjalnych szpachlówek gotowych lub samodzielnie sporządzonych z pyłu drzewnego powstałego przy szlifowaniu i specjalnego ciekłego preparatu. Takie szpachlówki po zastygnięciu pozostają elastyczne.
Regulacja położenia
Przy wykonywaniu różnego rodzaju boazerii listwowych lub deskowych ruszt z łat podkładowych musi być położony w jednej płaszczyźnie. Oznacza to, że czoło każdej łaty trzeba zrównać z innymi sprawdzając położenie długą, prostą łatą. Ewentualne wklęśnięcia trzeba skorygować wsuwając pod łatę podkładową drewniany klin. Po wsunięciu blokuje się go wbijając gwoździk.
Oznaczenie kanałów kominowych
Planując zmianę przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń trzeba wziąć pod uwagę rozmieszczenie kanałów w trzonie kominowym, a tym samym możliwość wentylowania niektórych pomieszczeń, czy też podłączenia kotła grzewczego lub kominka. Nie zawsze będzie możliwe podłączenie np. kotła gazowego zasilającego centralne ogrzewanie do kanału wentylacyjnego lub dymowego. Na projekcie poszczególne kanały oznacza się w inny sposób.
Odcinanie koloru na ścianie
Odcinając kolor na malowanej ścianie poniżej naroża sufitowego możemy się posłużyć pacą tynkarską, przesuwaną wzdłuż tego naroża. Dolna jej krawędź posłuży do prowadzenia pędzla z farbą. W ten sposób odcinamy kolory przy tzw. malowaniu ścian z fasetami. Fasety – to poziome pasy na ścianie przy suficie, malowane w takim samym kolorze co sufit.
Wykręcanie urwanej śruby
Aby wykręcić śrubę z urwanym łbem, wiercimy w osi otwór, a następnie wbijamy w niego koniec pilnika. Teraz posługując się kluczem płaskim lub odpowiednimi szczypcami możemy trzpień śruby ostrożnie wykręcić. Do wykręcania możemy zastosować pilniki zarówno z uchwytem o przekroju kwadratowym jak i trójkątnym. Możemy użyć starego, stępionego pilnika lub nawet ułamanego.
Łączenie listew na długości
Czołowe sklejenie złamanej części drewnianej może być mało wytrzymałe. Wytrzymałość złącza możemy zwiększyć, wklejając dodatkowo cienką wklejkę z drewna, w kształcie podwójnego jaskółczego ogona. Najpierw z drewna wycinamy wklejkę, przykładamy ją do obu łączonych części i trasujemy kształt. Po dokładnym wycięciu kształtów w listwach można wkleić wklejkę klejem stolarskim i dokładnie oszlifować.
Odkręcanie syfonu sznurkiem
Do odkręcenia pokrywy syfonu umywalkowego lub innego z tworzywa sztucznego czy metalu można wykorzystać grubszą listewkę. Pokrywę otaczamy grubym sznurkiem i okręcamy go również na listewce. Pokrywę odkręcamy łatwo, nie uszkadzając jej. Sznurek trzeba okręcić bardzo silnie zarówno na syfonie jak i listewce. Dodatkowe silne zaciśnięcie uzyskujemy odchylając listewkę przy odkręcaniu.
Otwieranie szuflady bez uchwytu
Szufladę, którą trudno wysunąć po wyrwaniu uchwytu, można wydostać posługując się gumowym przepychaczem kanalizacyjnym – wystarczy jego czaszę przyssać do czoła szuflady. Po wysunięciu załóżmy choćby prowizoryczny uchwyt z kawałka drutu lub śruby, aby nie korzystać z przepychacza stale. Można też nie wsuwać szuflady do oporu, a otwierać chwytając za krawędź.