Zmywarka do naczyń lub pralka podłączona do armatury kuchennej powinna być – po zakończonej pracy- odłączona bez ciśnieniowo. Niektóre z nowoczesnych baterii kuchennych mają zamontowany układ odcinający. Funkcję odcinającą pełni pierścień na korpusie baterii. Można go zainstalować również na starszych modelach tej firmy.
Do wielu prac kuchennych potrzebna jest tylko zimna woda. Jeżeli uchwyt znajduje się w pozycji środkowej, wtedy z kranu wypływa ciepła woda, a machinalnie korzysta się najczęściej z tego ustawienia, trwoniąc cenna energię. Rozsądnym rozwiązaniem jest bateria, z której wypływa zimna woda, jeżeli dźwignia nastawiona jest w pozycji środkowej. Woda podgrzewa się dopiero w miarę przesuwania uchwytu w lewo.
Bateria jednouchwytowa Clear Tap dostarcza czystą wodę, jeżeli zostaje przełączona na funkcję filtrującą. Wydajność: 2,81 czystej wody na minutę. Filtr wychwytuje metale ciężkie oraz zawiesinę koloidalną o średnicy do 0,5 mikrometra, usuwa do 99% zawartości ołowiu, 98,9% chloru oraz mikroorganizmy. Wymianę filtra należy przeprowadzić zwykle po 1000 l , natomiast osprzęt wymieniany jest po 3-5 latach.
Jeżeli zlewozmywak znajduje się przy oknie, wtedy praktycznym rozwiązaniem jest bateria, którą można wyjąć lub pochylić, by móc otworzyć na oścież skrzydło okienne. Jedno z takich rozwiązań oferuje firma Kludi: baterię należy tylko lekko podnieść i położyć na bok. W celu ponownego uruchomienia należy włożyć ją do konsoli i obrócić lekko w lewo. Inny wariant to nachylana bateria firmy Blanco, która działa w każdej pozycji.
Bateria jednouchwytowa wyposażona w wylewkę, zamocowaną na elastycznym wężu, ułatwia napełnianie dużych naczyń poza obrębem zlewozmywaka. Dodatkowo istnieje możliwość regulacji strumienia wody, stosownie do potrzeb, np. do płukania sałaty przydatna jest funkcja prysznicowa, a do mycia – funkcja strumieniowa. Firma Hansa oferuje baterię wyposażoną w dwustopniowy system oszczędności wody.
Poprzez dodatkowe przyłącze w baterii dostarczana jest woda nasycona C02. Wkład zamocowany jest pod płytą lub w szafce, pod zlewozmywakiem. Wystarczy odkręcić kurek w wysuwanym uchwycie, aby popłynęła z kranu gazowana woda. Drobna siatka, znajdująca się w kurku wychwytuje ewentualne cząsteczki brudu, mogące znajdować się w sieci wodociągowej. Funkcję nasycenia wody C02 można uzyskać poprzez zainstalowanie.
Jedna z firm oferuje dość oryginalną armaturę, przydatną jednak w życiu codziennym: wystarczy nacisnąć przycisk, aby natychmiast popłynęła zagotowana woda potrzebna do zaparzenia kawy lub zalania błyskawicznej zupy. Z kolei inny model z zainstalowanym filtrem dostarcza na żądanie wodę mocno schłodzoną. Można połączyć obydwa modele – potrzebne do tego wyposażenie mieści się w szafce pod zlewozmywakiem.
Komu zależy na estetycznej i w pełni funkcjonalnej armaturze, może zamówić określony model baterii wraz z dopasowanym do niej dodatkowym kurkiem, dostarczającym płyn do mycia naczyń. Zbiornik ze środkiem myjącym jest umieszczony w szafce pod zlewozmywakiem. W ten sposób można usunąć z kuchni naczynie z płynem do mycia, które często pozostawia ślady na powierzchni.