Dla mieszkańców najważniejsze było stworzenie szerokiego i swobodnego dojścia do niewielkiej kuchni oraz funkcjonalnego i optymalnego połączenia obu pomieszczeń. Dlatego przeciwległą stronę ścianki działowej zagospodarowano w inny sposób: od strony kuchni ustawiono wysoką lodówkę z zamrażalnikiem, natomiast po drugiej stronie ściany (już w jadalni) usytuowano wolno stojącą szafkę przeszkloną, wyższą od pozostałych mebli kuchennych. Pasuje ona kolorystycznie i stylowo do wyposażenia pokoju stołowego.
W trakcie prac modernizacyjnych odnowiono wszystkie szafki kuchenne, zachowując jedynie stary układ przestrzenny i istniejący podział funkcyjny na gotowanie, zmywanie, przygotowanie posiłków i przechowywanie sprzętu kuchennego. Istotnych zmian dokonano głównie w wyposażeniu i wykończeniu szczegółów. Po remoncie kuchnia zyskała nowoczesny wygląd, zapewniając wyższy komfort użytkowania.
Przed remontem w kuchni znajdowały się białe szafki przykryte drewnianą płytą roboczą. Po modernizacji meble otrzymały nowy wygląd: nowe drzwiczki z dębowego drewna ryflowanego, szary blat roboczy z ozdobną krawędzią oraz dużo elementów wykonanych ze stali szlachetnej. Ten ostatni materiał dominuje szczególnie w obrębie pieca kuchennego. Osłony i płyty ze stali szlachetnej otaczają nie tylko kuchenny piecyk, ale nawet zdobią ścianę ponad płytkami ceramicznymi. Do nowego otoczenia doskonale pasuje stary okap kuchenny ze stali szlachetnej, który teraz przeżywa swoją drugą młodość. Także nowy sprzęt elektryczny posiada obudowę wykonaną z tego materiału. Ze stali szlachetnej sporządzono obudowę szufladek, nogi pod szafkami, uchwyty oraz cokół. W przypadku cokołu zastosowano jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie: szafki nie zostały ustawione jak zwykle bezpośrednio na podłodze, ale na specjalnej konstrukcji z drewna. Cokół nośny został przesunięty o 20 cm w stosunku do czoła szafek. W ten sposób można stanąć przy samej szafce (jest to ważne szczególnie przy dłuższej pracy w kuchni) oraz jest dostatecznie dużo miejsca na zamontowanie okrągłych podpórek.
Przedstawione tu rozwiązanie składające się z ramy cokołowej i metalowych nóg sprawia, że szafki wyglądają zgrabnie i bardziej elegancko niż w przypadku cokołu frontowego, a poza tym znacznie ułatwia ono pracę na blacie kuchennym. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w ten sposób zwykłe szafki kuchenne otrzymały wygląd zbliżony do mebli znajdujących się w przylegającym pokoju stołowym.