Pszczoły w ogrodzie

Pszczoły w ogrodzie

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu każdy rolnik miał własne pszczoły, które należały do inwentarza, jak wszystkie inne zwierzęta. Zapalonymi pszczelarzami byli księża i nauczyciele wiejscy. Z ich wiedzy korzystała okoliczna ludność, dowiadując się m.in. o tym, że urodzaj owoców zależy od liczebności uli we wsi. Znano też ważną rolę pszczół w plonowaniu rzepaku, ceniono także miód jako wartościowy produkt spożywczy.

Bardzo szybki rozwój chemizacji rolnictwa po 1945 roku przyczynił się do drastycznego spadku liczebności pszczół. Nieumiejętne stosowanie środków chemicznych prowadzi do zatrucia tych owadów. Pszczoły stykające się z różnymi pestycydami żądlą znacznie częściej i boleśniej.

Właściciel ogrodu powinien traktować pszczoły jako pożyteczne zwierzęta domowe; powinny one znaleźć należne sobie miejsce w każdym ogrodzie. Na jeden hektar sadu potrzebne są 3—4 ule. W razie ich braku należy je wypożyczyć od pszczelarzy na okres kwitnienia drzew owocowych.

Zanim założymy pasiekę w ogrodzie, powinniśmy wyznaczyć odpowiednie miejsce pod ule. Powinno być ono słoneczne, tylko lekko zacienione, osłonięte od silnych wiatrów.

Nie nadają się do tego tereny podmokłe i nisko położone, gdzie często tworzy się gęsta mgła. Najkorzystniejsze są suche, łagodne skłony lub tereny osłonięte ścianą budynku mieszkalnego. Oczko wylotowe ula powinno znajdować się, podobnie jak w domkach ptasich, od strony południowo-wschodniej. Aby pszczoły nie dokuczały sąsiadom, należy posadzić żywopłot wysokości przekraczającej wzrost człowieka lub postawić płot sztachetowy albo powiesić specjalną matę o takiej wysokości. Wówczas pszczoły latają wyżej i nie są niebezpieczne dla bawiących się w pobliżu dzieci. Warto wiedzieć, że pszczoły żyją w zgodzie z bydłem, ale nie z owcami, a tym bardziej końmi. Konie nigdy nie powinny się znajdować w pobliżu ula.

Pszczoły lubią ludzi spokojnych i pewnych w działaniu. Zanim jednak zdecydujemy się na trzymanie pszczół sprawdźmy, jak znosimy ich użądlenie i upewnijmy się, czy nie cierpimy na alergię, objawiającą się między innymi silną opuchlizną użądlonej części ciała. W ogrodzie można uprawiać rośliny miododajne, np. słoneczniki, nagietki, facelię czy nawłoć, które w okresie słabego kwitnienia innych roślin dostarczą pszczołom pożytku. Na większych powierzchniach można wysiewać koniczynę białą albo perską. Pszczoły chętnie odwiedzają kwiaty czeremchy, śnieguliczki, szakłaka, wierzby i leszczyny.