Przygotowanie podłoża z desek
W renowacyjnych systemach wylewania podłogowych mas samorozlewnych, podłoże musi być odpowiednio przygotowane. A podłoża to np. stara podłoga z desek. W przypadku desek musimy przede wszystkim usunąć ich klawiszowanie, przeszlifować i zagruntować odpowiednim preparatem. Następnie zszywkami przybijamy do desek siatkę z włókien szklanych o oczkach 8×8 mm. Dopiero na tak przygotowane podłoże wylewamy cienką 10-mm warstwę podłogowej zaprawy renowacyjnej.
Łatwiejsze odcinanie koloru
Bardzo trudne jest tzw. odcięcie koloru na ścianie dokładnie w górnym narożu. Można przy tym pobrudzić sufit, wcześniej pomalowany na biało. Łatwiej będzie odciąć kolor o 0,1-1 cm poniżej naroża. Różnica będzie praktycznie niewidoczna. Do cięcia używamy płaskiego pędzla o szerokości około 10 cm. Można też użyć pędzla do grzejników, w którym można odginać skuwkę z włosiem, a tym samym lepiej chronić sufit przed zabrudzeniem.
Sklejanie talerzyka
Przy sklejaniu drobnych części potłuczonych talerzyków itp. przedmiotów warto się posłużyć naczyniem wypełnionym piaskiem, luźno układające się ziarnka piasku podpierają doskonale na całej powierzchni każdą klejoną część. Sklejone, dopasowane części, pewnie podparte w piasku nie będą się przemieszczać. Pamiętajmy, że należy kolejno doklejać poszczególne kawałki – następny po dobrym związaniu kleju w poprzedniej spoinie. Do klejenia trzeba zastosować drobny, przesiany piasek.
Naprawa nożyczek
Po długim użytkowaniu nożyczek, następuje rozluźnienie połączenia obrotowego obu części. Występujący na ostrzach luz uniemożliwia lub bardzo utrudnia cięcie. Naprawa takich nożyczek polega na sklepaniu łączącego nita. Wykonuje się to młotkiem po ułożeniu nożyczek na kowadełku lub stalowej płycie. Pamiętajmy jednak, że zbyt silne sklepanie nita może zablokować obrót obu części nożyczek. Róbmy to więc z wyczuciem, cały czas sprawdzając łatwość obrotu obu części tnących.
Przyklejanie ucha
Naprawy potłuczonych naczyń polegają na sklejeniu poszczególnych części w uprzedni kształt. Najczęściej używamy do tego celu klejów dwuskładnikowych, które twardnieją przez długi okres. W tym czasie należy zapewnić dobry docisk klejonych elementów. W przypadku przyklejania ucha do dzbanka docisk możemy zapewnić dwiema opaskami gumowymi zamocowanymi na dzbanku. Po sklejeniu górny pasek trzeba przeciąć, gdyż nie da się go zsunąć w inny sposób z korpusu naczynia.
Wzmocnienie ramki
Wąskie ramki w większych obrazach przeszklonych mogą deformować się po powieszeniu na ścianie. Aby to wyeliminować można je wzmocnić poprzez przybicie lub przyklejenie na spodzie cienkiej taśmy metalowej łączącej górny i dolny ramiak. Wzmocnienie będzie niewidoczne, a skuteczne. Zamiast taśmy metalowej można przybić lub przykleić cienką listewkę z twardego drewna. Ewentualnie wzmacniamy dwiema listewkami przybitymi nie w środku dłuższych boków lecz symetrycznie względem osi.
Główny zawór odcinający
W instalacjach ciepłej i zimnej wody, a także centralnego ogrzewania ważną rolę pełnią główne zawory odcinające dopływ medium do instalacji wewnętrznej. W razie awarii umożliwiają one odcięcie dopływu z zewnątrz. Z tego względu należy okresowo i starannie kontrolować ich działanie i w razie niesprawności dokonać koniecznej naprawy bez zwłoki. Unikniemy w ten sposób strat wynikłych ze skutków awarii i niemożliwości bardzo szybkiego i skutecznego odcięcia dopływu medium.
Czyszczenie perlatora
Perlatory we wszystkiego rodzaju bateriach wodnych łatwo ulegają zanieczyszczeniom, a szczególnie odkładaniu się kamienia kotłowego. Aby go usunąć wystarczy odkręcić perlator, a następnie przetrzymać przez 2-3 godziny zamoczony w occie lub soku z cytryny. Można też wygotować w wodzie z obierkami ziemniaków bądź sięgnąć po jeden z dostępnych na rynku specjalistycznych preparatów. Po namoczeniu perlator bardzo dokładnie płuczemy w czystej wodzie, tak aby usunąć wszystkie stałe zanieczyszczenia.
Wzmocnienie naroży
Wszystkie naroża ścian w pomieszczeniu powinny być chronione. Dotyczy to zarówno ścian wykończonych tradycyjnym tynkiem, jak i ścian z płyt gipsowo-kartonowych. W obu wypadkach na narożu należy zamontować specjalny kątownik siatkowy bądź perforowany. Podczas tynkowania lub szpachlowania zostanie on przykryty tynkiem lub szpachlówką gipsową. Na narożu mocuje się go wciskając w warstwę szpachlówki lub zaprawy gipsowej wcześniej równo nałożonej.