Piła stołowa.
Wszystkie piły stołowe służą do obróbki drewna, wyrobów drewnopochodnych i innych materiałów. Jednak także w tej grupie urządzeń obserwuje się mniej lub bardziej wyrafinowane modele. Uniwersalną piłę stołową stosuje się z powodzeniem w warsztacie i na placu budowy. Maszyny wyposażono zgodnie z najnowszymi wymogami odnośnie bezpieczeństwa pracy. Posiadają przedłużenie stołu, zamknięty korpus, poprzeczną listwę dociskową oraz możliwość przymocowania do podłoża.
Piła dla profesjonalistów
Na pierwszy nut oka wygląda jakby stanowiła jedną całość, ale w istocie zmontowana jest z dwóch części. Wyposażona jest w sanie przesuwne, stół poprzeczny i oczywiście pilę. Całość sprawia solidne wrażenie, ponieważ część maszynowa usudowiona jest na odpowiednim korpusie. Bez niego piła ma zaledwie 370 mm wysokości, natomiast wraz z korpusem wysokość maszyny wynosi 890 mm. Tak więc po zdemontowaniu można piłę łatwo transportować, a po złączeniu z korpusem ohzymuje się stabilną i precyzyjną piłę warsztatową, którą można uzupełnić elementami stołowymi.
Piła wieloczynnościowa.
Maszyny do obróbki drewna o wszechstronnym zastosowaniu należą do tzw. górnej półki wśród warsztatowych pił stacjonarnych. Można nimi nie tylko perfekcyjnie ciąć skosy, kąty czy obcinać krawędzie, mają one jeszcze zupełnie inne funkcje. W zależności od modelu maszyny wieloczynnościowe są wyposażone w kilka silników, które napędzają różne zespoły. Najczęściej jest to frezarka, strugarko wyrówniarka, względnie wiertarka do wykonywania głębokich otworów. W ten sposób w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu można umieścić jedną maszynę, zastępującą pracę kilku urządzeń, które zajęłyby więcej miejsca i wymagałyby większych nakładów finansowych. W zależności od wykonania mówi się o maszynie cztero-, pięcio-, a nawet siedmiofunkcyjnej. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić jak poszczególne zespoły zostały wyposażone przez producenta. Czasem do obrabiarki wieloczynnościowej należy również szlifierka. Najprostsze obrabiarki mają poszerzony zakres działania jedynie poprzez oddzielenie dęcia i piłowania formatowego oraz podział na funkcję strugania wstępnego i końcowego. W ten nieco sztuczny sposób zwiększona jest ilość funkcji w obrabiarce. Obrabiarki wieloczynnościowe są odpowiednio droższe, chociaż istnieją różnice cenowe.
Piła wywrotnica.
Piła tarczowa z wywrotnicą należy do specjalistycznych maszyn. Służy ona przede wszystkim do piłowania drewna opałowego. W razie potrzeby można nią też przyciąć deski szalunkowe lub duże belki. Charakterystyczną cechą jest potężna tarcza (o średnicy około 700 mm) oraz duża wywrotka. Przycięte z grubsza kawałki pni układane są na wywrotce w ten sposób, że z boku tarczy wystaje odcinek o wybranej długości cięcia. Po podniesieniu wywrotki pień doprowadzany jest do obracającej się tarczy. Obcięte drewno spada z boku maszyny. Cechą szczególną piły jest stabilna budowa. Maszynę można transportować na wybrane miejsce.
Piła na budowę.
Solidna i wytrzymała- oto cechy, jakimi musi dysponować piła stołowa na placu budowy. Wiadomo, że nie jest przeznaczona do precyzyjnych i super dokładnych robót, ale do cięcia desek, belek i klinów. Duże płyty pokryte resztkami zaprawy z ukrytymi gdzie niegdzie gwoździami nie stanowią dla niej żadnej przeszkody, podobnie jak nie obrobione kantówki. Wygląd estetyczny jest tu sprawą drugorzędną.