Nie są one zaliczane do narzędzi ręcznych, ale stacjonarnych – mowa o piłach stołowych, które oferowane są w szerokim zakresie różnego typu modeli. Jak wygląda tarczówka uniwersalna? Czym różni się zwykła tarczówka uniwersalna od specjalnej tarczo wki uniwersalnej? Jakie inne piły jeszcze istnieją i czym różnią się tarczówki uniwersalne od tarczówek formatowych? Co to jest piła kapówka oraz piła ukosowa i czym różnią się one od na przykład piły podstołowej? Poszczególne maszyny różnią się też sposobem cięcia materiału: w niektórych pilarkach tarcza się przesuwa, w innych można ją odchylać, są też i takie, w których tarcza piłuje z góry. Poza tym niektóre określone modele pił stołowych wcale nie muszą być wyposażone w piłę tarczową. Tak więc duży wybór modeli i wariantów wykonania sprawia, że pojęcie „piła stołowa” wymaga koniecznie uściślenia.
Generalnie rozróżnia się modele stołowe i stojakowe. Istnieją też maszyny, które można stosować zarówno ze stojakiem, jak i bez. Z kolei piły stacjonarne posiadają określone miejsce w warsztacie, gdyż ze względu na swą wielkość i ciężar wymagają one stałego miejsca. Natomiast maszyny o uproszczonym demontażu doskonale nadają się do prac poza warsztatem, np. na placu budowy lub remontowanym poddaszu. Niektóre z nich, ze względu na niewielki wymiar, można nawet transportować w bagażniku samochodu osobowego.
Wielkość maszyny ma bezpośredni wpływ na rodzaj zastosowania. O ile duże płyty obrabiane są raczej na tarczo wce formatowej, to listwy cokołowe łatwiej przycina się na pile kapo wce. Do obcinania krawędzi bali nadaje się najlepiej stabilne urządzenie wyposażone w sanie przesuwne. Jeżeli wymagane jest precyzyjne wykonanie filigranowych wykrojów, wtedy idealna jest piła stolarska tzw. krzywica.
Poszczególne maszyny różnią się także sposobem przycinania materiału. Obrabiany przedmiot jest najczęściej przesuwany w kierunku sztywno zamocowanej tarczy. Odwrotnie jest w przypadku piły z roboczym przesuwem tarczy: tutaj materiał jest zamocowany, a obracająca się piła przesuwana jest w jego kierunku. Nie wszystkie modele są wyposażone w tarczę obrotową, istnieją też takie, które posiadają zamontowaną taśmę i są przeznaczone do innego rodzaju obróbki.
Do nieco egzotycznych, specjalistycznych pił stołowych należą też takie, które dopiero po przebudowie zasługują na miano modelu stołowego, jak np. pilarka promieniowa lub składana piła pod-stołowa z obrotowym stołem. Warto przypatrzeć się poszczególnym modelom, aby wyrobić sobie ogólną orientację i wybrać to urządzenie, które najlepiej wywiąże się z powierzonych mu zadań.