Pergola

Zielona altana

Jeśli pozwalają na to warunki, w żywopłocie można urządzić przytulne miejsce do wypoczynku — naprawdę piękną zieloną altanę. Bez większych trudności można ją uformować z takich drzew, jak lipa drobnolistna (Filia corda-ta), świdośliwa kanadyjska (Amelanchier canadensis) i dereń jadalny (Cornus mas). Młode drzewa sadzi się kolisto w odstępach 0,5—1 m. W ciągu roku formuje się korony w kształcie półkuli, tnąc pędy nożycami żywopłotowymi od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Po kilku latach ukształtują się gęste „ściany” i „dach” naszego zielonego pokoju. W ich cieniu w spokoju możemy obserwować przyrodę w najbliższym otoczeniu i kontemplować wiele zjawisk i zdarzeń zachodzących w naszym ogrodzie.

Pergola, obficie porośnięta różnymi roślinami pnącymi, stwarza również możliwość urządzenia zielonego pokoju.

Poniżej krótko omówimy gatunki, które doskonale nadają się do obsadzenia pergoli.

Silnie rosnąca akebia dłoniasta (Akebia ąuinala) ma bardzo dekoracyjne liście, które utrzymują się na roślinie aż do późnej jesieni. Jej dekoracyjne kwiaty i owoce zawiązują się tylko w miejscach osłoniętych od wiatru.

Ciekawym pnączem jest także kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla), który dzięki wielkim, ciemnozielonym liściom daje dużo cienia.

Nie można zapomnieć o wiciokrzewach, np. Lonicera x heckrottii, L. henryi, które mają piękne kwiaty i obfite ulistnienie. Pierwszy z wymienionych gatunków ma kwiaty żółtopurpurowe, o intensywnym, ale nieprzyjemnym zapachu. Kwitnie od czerwca do września. Drugi jest zimozielony i odznacza się silnym wzrostem. Przepiękne fioletowe kwiaty o przyjemnym zapachu ma glicynia chińska (Wisteria sinensis), kwitnąca w maju i w czerwcu. Wielu miłośników ogrodu nie wyobraża go sobie bez powojników (Clematis). Szczególnie wytrzymałe są gatunki dzikie, jak również powojnik Jackmana (Clematis x jodanom), o dużych, ciemnobłękitnych kwiatach. Przed niedyskretnymi spojrzeniami z zewnątrz najlepiej chroni winobluszcz (Parthenocissus). P. quinquefolia ma liście pię-ciolistkowe, a P. tricuspidata — trzyklapowe. Rośliny obu gatunków są samoczepne i nadają się także do ozdabiania ścian budynku. Jesienią ich liście są bardzo dekoracyjne, początkowo pomarańczowoczerwone, później ciemnoczerwone.

Jeśli chcemy szybko okryć pergolę liśćmi, posadźmy rdest Auberta (Polygonum aubertii). Dzięki silnemu wzrostowi już w pierwszym roku cała pergola pokryje się zielenią; w sierpniu i wrześniu ozdobią ją piękne, długie wiechy białych kwiatów rdestu.

Z ogromnej liczby gatunków omówiono powyżej tylko kilka, ale są to gatunki najbardziej wytrzymałe, których uprawa może każdemu hobbiście dać zadowalające rezultaty nawet w nie sprzyjających warunkach klimatycznych.