Ocieplanie poddasza płytami styropianowymi
Wpust i pióro ułatwiają montaż. Biała pianka daje się łatwo układać i pasuje do każdej powierzchni.
Proponowany sposób izolacji ścian jest prosty, czysty i nie wymaga specjalnych umiejętności oraz nakładu pracy. Płyty tego systemu można układać w nieskończoność. Można je dopasować do dowolnego rozmieszczenia belek konstrukcyjnych (krokwi); są one na tyle sztywne, że nawet przy odstępach 1,5 metra łatwo klinują się między elementami konstrukcji dachowej. Płyty systemu Styrotect S są sztywne i nie odkształcają się oraz – co najważniejsze – są wodoodporne. Dzięki temu nie jest konieczne wykonywanie izolacji uszczelniającej, (która między innymi chroni przed wilgotnieniem warstwy izolującej).
Pomimo to polecamy ułożenie między płytami oraz oszalowaniem ścian folii polietylenowej. Folia pozwoli na dodatkowe uszczelnienie ewentualnych niedokładności i chronić będzie przed przenikliwym wiatrem i wciskającym się kurzem. Natomiast od strony wewnętrznej wykończyć możemy boazerią, panelami, płytami gipsowymi itp. Ważne jest – jak przy każdej izolacji ocipleniowej – przewietrzanie z tyłu warstwy izolacyjnej. W tym przypadku wystarczy odstęp 2 cm.
Jeśli pod poszyciem dachu zamierzamy rozpiąć dodatkowo materiał, który mógłby zwisać lekko w dół, powinniśmy zostawić nieco większy odstęp na przewietrzanie – nawet około 4 cm.
Montaż izolacji zaczynamy od dołu
Ocieplenie dachu jest skuteczne tylko wtedy , gdy w obrębie kalenicy i okapu po założeniu izolacji powietrze swobodnie cyrkuluje zapewniając przewietrzanie warstwy ocieplającej i poszycia dachu. Układanie płyt rozpoczynamy zawsze od dołu. Pióro musi być skierowane ku górze. Ponieważ przy dokładnym dopasowywaniu płyt nie unikniemy ich przycinania, radzimy przygotować sobie przedtem kartonowy szablon, który będzie odzwierciedlał kąt pochylenia dachu. Przy pomocy takiego szablonu możliwe będzie odpowiednie przycięcie płyt izolacyjnych i dopasowanie ich do każdego fragmentu dachu. Nawet przy zachowaniu największej dokładności i precyzji może się zdążyć, że któreś z przycięć dopasowujących nie uda się. Nie powinniśmy od razu wyrzucać całej płyty, ponieważ powstałe szczeliny możemy wypełnić pianką montażową (np. Compactol). Jeśli chcemy wyjąć którąś z płyt wówczas wkładamy z lewej i z prawej strony przy krokwiach szpachle i lekko uciskając wyciągamy fragment izolacji.
Sposób montażu płyt styropianowych:
Płyty wypełnią dokładnie odstęp między krokwiami, gdy będą o 1 % szersze niż wymiar między krokwiami. Dzięki temu zakleszczą się między nimi i nie powstaną żadne szczeliny.
Układanie płyt jest bardzo proste dzięki łączeniu ich na wpust i pióro. Odcięty koniec jest początkiem następnego elementu.
Wzajemne łączenie elementów jest proste. Płyty muszą być wciśnięte tak, by nie wystawały ponad płaszczyznę krokwi i przesunięte w dół tak, aby wpust wszedł na pióro uprzednio zamontowanej płyty. Wtedy warstwa izolacyjna jest niemal doskonała.
Izolacja sztywną pianką: za boazerią znajduje się 14 centymetrowej grubości warstwa styropianu. Listwy poszycia dachu tworzą dystans do dachówek.
PORADA
Rozpuszczalniki i środki konserwujące drewno na bazie olejów mogą wejść w reakcję ze Styrotectem „S”. Wystarczy jednak odczekać do czasu, gdy wszystko dokładnie wyschnie. W każdym razie należy przestrzegać zaleceń producenta, które zamieszczone są na opakowaniu.