Ochrona przed przeciągiem
W nowoczesnych mieszkaniach nie stosuje się już praktycznie progów. Wykładzina podłogowa swobodnie przechodzi z jednego pomieszczenia w drugie, a równą nawierzchnię można łatwiej wyczyścić. Jednak minusem takiego rozwiązania jest możliwość intensywniejszego przewiewu powietrza pod skrzydłem drzwiowym.
Wtedy przydatne są metody ułatwiające uszczelnienie szpary pod drzwiami. Jedna z nich bazuje na następującej zasadzie działania: wraz z otwarciem bądź zamknięciem drzwi automatycznie podnosi się lub obniża taśma uszczelniająca, osadzona w profilu szynowym. Zaleta: dopóki drzwi się poruszają taśma nie trze o podłogę, gdyż jest podniesiona. Szynę można przymocować do drzwi z zewnątrz lub od wewnątrz. Na ościeżnicy drzwiowej mocuje się dodatkowo specjalny kołek, który uruchamia mechanizm opuszczający taśmę uszczelniającą. Kołek może być zabudowany od strony wewnętrznej, po tej samej stronie co zawiasy (1) lub zewnętrznej (2).
Rozwiązanie antyhałasowe
Szczególnie w przypadku drzwi pełniących funkcję zapory akustycznej, istotna jest rola prawidłowego uszczelnienia. Do wytłumienia szczeliny pomiędzy drzwiami i podłogą służą specjalne profile, jak chociażby przedstawiony na zdjęciu system wielokomorowy. Jeżeli drzwi są zamknięte, wtedy listwa uszczelniająca zostaje od razu opuszczona i przylega całą powierzchnią do podłogi. Automatyczna niwelacja nierówności zapewnia szczelność przylegania, nawet przy niewielkiej różnicy poziomu.