Naprawa spękanego forniru
W starych fornirowanych meblach fornir na powierzchniach większych ulega spękaniu i odstaje od podłoża. Jednakże taką wadę można naprawić. Czubkiem ostrego noża lekko podważamy oba pęknięcia forniru i w powstałą większą szczelinę wciskamy kilka kropel wody. Po uniesieniu obrzeży forniru w szczelinę wciskamy mały klinik drewniany i pędzelkiem smarujemy klejem spód uniesionych obrzeży. Odstające jeszcze brzegi forniru dociskamy rąbkiem młotka wyciskając nadmiar kleju, który ścieramy szmatką.
Sklejanie kieliszków
Przy sklejaniu potłuczonych małych przedmiotów takich jak kieliszki, dzbanuszki i flakoniki musimy na czas wiązania kleju umiejętnie podeprzeć stopkę lub inne małe części. Najłatwiej zrobić to przyklejając dwa małe wałeczki plasteliny lub kitu szklarskiego. Są łatwe do usunięcia po zastygnięciu kleju, gdyż te materiały nie przyklejają się do szkła lub porcelany. Natomiast miękka plastelina lub kit ułatwia dokładne dopasowanie sklejanych części i odpowiednie ukształtowanie samych wałeczków do potrzebnego kształtu.
Sklejanie dzbanka
Przy sklejaniu potłuczonych dzbanków lub wazonów przy nieuważnych ruchach drobne części wpadają do wewnątrz, skąd trudno je niekiedy wydobyć. Na pewno to też przedłuża czas sklejenia. Wpadanie części wyeliminujemy, wkładając do wnętrza balonik i nadmuchując go. Wypełniając ściśle wnętrze będzie stanowił ściankę oporową dla części. Jednocześnie do gumy balonika nie przywiera klej, którym się posługujemy. Pamiętajmy, aby odpowiednio nadmuchać balonik. Nadmuchany zbyt silnie będzie utrudniał dopasowywanie sklejanych części.
Smarowanie tapety klejem
O jakości tapetowania decyduje również równomierne nałożenie kleju, a następnie właściwe nawilżenie całego brytu tapety. Klej powinniśmy nanosić pędzlem ławkowcem lub innym pędzlem o większej szerokości. Aby bryt leżący płasko na stole nie przesuwał się i nie marszczył należy przeciągnąć pędzel od środkowej osi w kierunku brzegów równomiernymi ruchami z niewielkim naciskiem. Podobny sposób nanoszenia kleju stosuje się w przypadku posługiwania się wałkami futerkowymi o różnej szerokości.
Naprawa spłuczki
Przy wymianie uszczelek dzwonu w tradycyjnych spłuczkach z pływakami trzeba odciąć odpływ wody. Jest on zamykany i otwierany ruchami pływaka. Zamiast zakręcać zawór główny odcinający dopływ wody do instalacji, można na krawędzi spłuczki oprzeć krótką listwę i do niej drutem lub sznurkiem podwiązać pływak w pozycji, w której odetnie wypływ wody z zaworu spłuczki. A ta pozycja to uniesienie pływaka maksymalnie ku górze. Dobrym rozwiązaniem jest też podwieszenie na cienkiej gumce.
Bezpiecznie ukryty kabel elektryczny
Instalacja elektryczna uświetniająca party w ogrodzie nie musi być wieczna, ale powinna być na tyle bezpieczna, by mogła być pozostawiona w ziemi na dłużej. W grę wchodzi jedynie kabel przeznaczony do układania na dworze, otoczony grubym, gumowym płaszczem. Także wtyczka przeznaczona do użytku na zewnątrz domu musi być specjalnie izolowana. Aby kabel nie był przyczyną potknięć i upadków, należy go ukryć pod kamieniami, między roślinami na grządce albo pod płytami chodnikowymi.
Krzyżyki dystansowe
O estetyce ułożenia z płytek ceramicznych decyduje staranność wykonania równych spoin w jednej, prostej linii. Do wyznaczania ich szerokości przy układaniu glazury lub terakoty trzeba się posłużyć plastikowymi krzyżykami dystansowymi. Umieszczamy je w miejscach styku wszystkich czterech sąsiadujących płytek. Krzyżyki mają różne szerokości ramion dopasowane do typowych szerokości spoin w zakresie od 3 do 10 mm. Po całkowitym zawiązaniu zaprawy klejącej, należy je usunąć.
Przyklejanie paska obrzeżowego
Przy wykonywaniu konstrukcji z płyt drewnopochodnych obrzeża elementów trzeba wykończyć w różny sposób. Jednym z nich jest naklejenie na miejsce przecięcia paska obrzezowego. W przypadku płyt laminowanych naklejamy gotowe paski z tworzywa sztucznego. Gdy przycinamy płyty okleinowane pasek należy przyciąć z odpowiedniego forniru. W pierwszym przypadku pasek obrzeżowy jest pokryty na spodzie klejem termoplastycznym, przykleja się go więc przyprasowując średnio rozgrzanym żelazkiem.