Jeżeli może się otwierać samodzielnie brama garażowa, to dlaczego nie reprezentacyjna brama wjazdowa? Jest to możliwe, wystarczy tylko zamontować odpowiedni napęd. Sposób założenia przedstawimy na przykładzie dwuskrzydłowej, wysokiej bramy.
Automatycznie otwierana brama wjazdowa nie jest już żadnym przywilejem, podobnie jak jej posiadanie nie jest luksusem, który trzeba ukrywać, chociaż istnieją jeszcze ludzie, dla których nawet elektrycznie podnoszone szyby w samochodzie są wyrazem snobizmu. Jednak warto postawić na komfort i urządzenia ułatwiające życie codzienne. Rolety okienne podnoszą się automatycznie, poranne radio włącza się o określonej godzinie, budząc mieszkańców, oświetlenie na klatce schodowej włącza się samoczynnie, nawet brama garażowa podnosi się po dotknięciu przycisku na pilocie… tylko brama wjazdowa na posesję wymaga wciąż ręcznej obsługi. Chociaż właściwie dlaczego? Montaż odpowiedniego napędu nie jest wcale skomplikowany.
Trzeba tylko wybrać napęd właściwy dla danego rodzaju bramy wjazdowej. Skrzydła bramy są otwierane lub zamykane przy pomocy pilota prosto z samochodu. Zarówno brama jednoskrzydłowa, jak i dwuskrzydłowa otwierana jest w sposób bezszelestny, bezpieczny i niezawodny. W niniejszym artykule przedstawimy montaż nowego modelu napędu, przeznaczonego do bramy dwuskrzydłowej.
Najważniejszą sprawą przed przystąpieniem do montażu, względnie przed ustaleniem miejsca zamocowania na słupie, jest dokładne określenie wymiaru A pomiędzy środkiem słupa a punktem obrotu bramy oraz wymiaru B pomiędzy środkiem słupa a punktem obrotu napędu. Generalnie obowiązuje zasada, że A i B powinny mieć – jeżeli to możliwe – tę samą wielkość. Im większy jest wymiar B, tym bardziej płynna jest praca napędu. Wymiary A i B należy tak wybrać, aby osiągnąć wybrany bądź optymalny kąt otwarcia D. Instrukcja obsługi zawiera odpowiednią tabelę z podanymi wymiarami. Wymiary C1 i C2 są ważne dla pozycji końcowej rury napędu.