Meble na poddaszu.
Gotowe meble o odpowiednich wymiarach przeznaczone do urządzenia poddasza trudno kupić. Aby optymalnie wykorzystać miejsce na poddaszu najlepiej samemu zbudować odpowiednie meble. Nasza propozycja przedstawia kombinację mebli, wykończenie ściany i przegrodę.
Zdjęcia pokazują, jak wszechstronny jest proponowany przez nas system budowy mebli na poddasze. Regał, który jednocześnie służy przedzieleniu pomieszczenia można przedłużyć o jedno pole w przypadku, gdy dach jest spadzisty aż do podłogi. Na niewysokiej ścianie kolanowej umieszczone zostały panele, które są jednocześnie istotnym elementem proponowanego urządzenia wnętrza, ponieważ podręczne stoliki, stoliki nocne lub stół do pracy mogą być umocowane w dowolnym miejscu i jeśli zachodzi potrzeba przesuwane wzdłuż ściany.
Przedstawiony system zabudowy poddasza jest funkcjonalny i wszechstronny. Są to nieodzowne cechy mebli przeznaczonych do adaptowanego strychu, ponieważ nadające się do przebudowy strychy mają często skośne dachy o różnych kątach nachylenia, od 30 do 48 stopni – a robota ciesielska rzadko bywa na tyle dokładna, aby można było obyć się bez pomiarów konkretnego kąta. Ponieważ wymiary każdego poddasza są indywidualne, przedstawione rysunki do naszego artykułu mogą zapoznać majsterkowiczów jedynie z zasadami konstrukcji. Wymiary elementów dotyczą przypadku nachylenia dachu pod kątem 45 stopni. Grubość, głębokość i szerokość poszczególnych elementów mebli i wyposażenia oraz wysokość stołów są odpowiednie w każdym przypadku. Chociaż przy określeniu wysokości biurka występują nieraz problemy. Z jednej strony ściana boczna musi być podzielona tak, aby można było umieścić na niej panele równej szerokości, z drugiej strony potrzebna jest odpowiednia szczelina, w której można będzie osadzić blat biurka na idealnej wysokości. Trzy centymetry wyżej lub niżej od tej wysokości nie zmieniają walorów użyteczności biurka, a liczba paneli może być dzięki temu odpowiednio dobrana tak, aby znaleźć kompromis między tymi dwoma elementami.
Proponowane do zbudowania panele i meble są wykonane z obustronnie laminowanej, białej płyty wiórowej (19 mm), która została wykończona częściowo listwami krawędziowymi oraz kolorowo polakierowanymi listwami. Jako przykład podajemy również inne możliwe warianty kombinacji materiałów: płyta wiórowa z białym laminatem i listwami krawędziowymi ze szlachetnych gatunków drewna; fornirowane dwustronnie płyty wiórowe lub stolarskie z listwami krawędziowymi lub listwami z drewna szlachetnego w jednakowym odcieniu; płyta wiórowa z listwami krawędziowymi, która po szpachlowaniu i szlifowaniu jest lakierowana na kolorowo. Ostatni rodzaj materiału, który nadaje się np. do urządzenia pokoju dziecinnego, jest chyba jednocześnie najtańszy.
Również sposób montażu różni się w zależności od wybranego materiału. Białe płyty wiórowe można np. skręcać widocznymi nierdzewnymi wkrętami z łebkami soczewkowymi. Jeśli wybierzecie powłokę przypominającą szlachetne drewno, które dzięki matowemu lakierowi lub specjalnemu matowieniu przypomina powierzchnię mebli, powinniście raczej zastosować niewidoczną metodę łączenia. Kleje montażowe lub specjalne masy z tuby są dobre do paneli, biały klej stolarski przeznaczymy do mebli. W miejscach, w których przewidujemy większe obciążenia, powinniśmy zastosować dodatkowo kołki lub wkręty wzmacniające.