10. Do świeżej jeszcze warstwy przykłada się na całej powierzchni siatkę zbrojeniową i wgniata ją kielnią do wilgotnego podłoża.
11. Ściana od strony łazienki zostanie pokryta płytkami ceramicznymi. Przedtem zagruntowano całą powierzchnię. Po wyschnięciu środka gruntującego przystąpiono…
12. …do zabezpieczenia przepustów w ściance. Dookoła przyłączy nałożono powłokę uszczelniającą i dodatkowo zabezpieczono kołnierzem izolacyjnym.
13. Kolejnym miejscem, przez które może przenikać wilgoć, jest miejsce styku ściany z podłogą. Po nałożeniu płynnej warstwy uszczelniającej, zakłada się tu dodatkowo taśmę.
14. Po przeschnięciu powłoki w narożu nakłada się środek uszczelniający na całą powierzchnię, gdyż w tym miejscu będzie stała wanna oraz zostanie zainstalowany prysznic.
15. Po nałożeniu płytek ściennych i zafugowaniu spoin, przystąpiono do prac związanych z przygotowaniem podłoża. Elastyczna, cienka warstwa kleju zostaje równo…
16. …rozprowadzona i zaraz potem układa się płytki podłogowe z kolorowym akcentem. Elastyczna zaprawa i wodoodporny materiał do fugowania zapewniają szczelność…
17. …całej podłogi. Po drugiej stronie ścianki zostanie położony kolorowy tynk. Najpierw jednak zagruntowano podłoże, aby zapewnić lepszą przyczepność tynku i stabilność…
18. …barwy. Do pojemnika z gotowym tynkiem dodano barwnik o konsystencji pasty i wymieszano mechanicznie całą zawartość. Potem przystąpiono do tynkowania.
Ściana przylegająca bezpośrednio do wanny wymaga innego zabezpieczenia. Najpierw uszczelnia się miejsca szczególnie narażone na przenikanie wody (naroża i przepusty ścienne). Stosuje się taśmę uszczelniającą, a potem pokrywa całą powierzchnię powłoką wodoszczelną.
Do kafelkowania płyt stosuje się zawsze elastyczną zaprawę klejącą, która zapewnia dodatkową ochronę przed wodą. Ostatnią czynnością uszczelniającą jest fugowanie: użyto w tym celu zaprawy odpornej na zabrudzenia i działanie wilgoci. Nie zapomniano też o zastosowaniu specjalnego silikonu, przeznaczonego do prac wykończeniowych w łazience, który zapobiega dodatkowo tworzeniu się bakterii i nie wymaga zbyt częstej wymiany.
Po drugiej stronie ścianki działowej nie trzeba wykonywać prac zabezpieczających przed wilgocią, ale mimo to należy podjąć pewne starania, aby rezultat był zadowalający.
Najpierw nakłada się na ścianę – od strony sypialni -warstwę masy szpachlowej. Zaraz potem wtłacza się siatkę zbrojeniową w świeżą jeszcze warstwę szpachlową.
Po przeschnięciu zagruntowuje się całość specjalnym podkładem pod tynk. Środek gruntujący neutralizuje kolorystycznie podłoże i zapewnia dobrą przyczepność tynku.
Dopiero teraz można przystąpić do nakładania szlachetnego tynku. Stosuje się gotową mieszankę mineralnego tynku, który ma dość długi czas wiązania. Oznacza to, że ewentualne błędy powstałe w trakcie nakładania, można jeszcze skorygować zanim tynk przeschnie. W tym przypadku maksymalny czas korekty wynosi 45 minut od nałożenia.
Jeżeli chodzi o wybór koloru, to do białego tynku w pojemniku dodaje się pastę z odpowiednim odcieniem. Dzięki temu tynk zachowuje swoją konsystencję i nie jest zbyt rzadki, co mogłoby utrudnić nakładanie (rzadki tynk ześlizguje się z kielni). Producent gotowej zaprawy tynkarskiej oferuje pastę barwiącą w wielu kolorach. W celu dokładnego wymieszania masy tynkarskiej, należy założyć na wiertarkę specjalne mieszadło przeznaczone do gotowego tynku i starannie rozprowadzić pastę w zaprawie aż nabierze ona jednolitej barwy.