Do cięcia wysokich żywopłotów szczególnie przydatne są narzędzia bez kabla elektrycznego, ponieważ nie ograniczają one swobody ruchu i ułatwiają poruszanie się po całym ogrodzie. Z kolei narzędzie wyposażone w akumulator nie sprostałoby ogromowi pracy, dlatego wybrano sprzęt spalinowy.
W celu przygotowania testowanego modelu do pracy trzeba najpierw zamontować na wysięgniku drugi uchwyt (okrągły) oraz nasadkę tnącą. Producent zaleca mocowanie uchwytu w odległości 35 cm od przycisku z gazem. Założenie nasadki tnącej jest bardzo proste. Wystarczy ją tylko osadzić na zatrzask na końcu trzpienia. Teraz trzeba tylko nastawić odpowiednio pas nośny (powinien być osadzony poniżej pasa, na biodrze), napełnić zbiornik paliwem i można przystąpić do pracy.
Pas nośny przejmując dużą część obciążenia zdecydowanie ułatwia pracę. Pomimo to, po dłuższej pracy odczuwa się zmęczenie, któremu trudno się dziwić, bo narzędzie waży prawie 7 kg. Istotne jest więc przede wszystkim wyważenie silnika i nasadki tnącej. Jest to szczególnie ważne, gdy jest ona ustawiona pod kątem 90°, a wysięgnik trzymany jest poziomo. Wtedy należy zwrócić uwagę na równomierne balansowanie kosą przy utrudnionym nieco dodawaniu gazu (uchwyt z przyciskiem też jest obrócony). Pas odciążający spełnia swoją rolę najlepiej, gdy narzędzie tnące trzymane jest poziomo. Obcinając górne partie trzeba już liczyć przede wszystkim na siłę mięsni rąk. Dlatego od czasu do czasu należy robić sobie krótkie przerwy, opuszczając ręce i pozwalając, aby narzędzie swobodnie zwisało na pasie. Jednak ogólnie rzecz biorąc posługiwanie się kosą mechaniczną nie jest trudne, a możliwość nastawienia głowicy tnącej aż w ośmiu pozycjach roboczych pozwala na dokładne wykonanie każdej pracy bez względu na kąt nachylenia. Szczególnie łatwo ścina się wierzchołki krzewów, gdy narzędzie tnące ustawione jest pod kątem 90°. W zależności od wysokości żywopłotu i odstępu można ustawić ostrze pod takim kątem, aby górna powierzchnia żywopłotu była idealnie równo obcięta. Długi trzonek jest zaletą szczególnie wtedy, gdy od żywopłotu oddziela nas przeszkoda, np. grządka, po której nie można chodzić. Nieco wysiłku wymaga ustawienie kąta nachylenia ostrza, gdyż do tego potrzebne są obie ręce.
Kosa mechaniczna jest wyposażona w nasadkę tnącą i w związku z tym jest bardziej wydajna oraz ma większą siłę cięcia niż tradycyjne nożyce stosowane do obcinania żywopłotów. Równe przycięcie nawet dużej powierzchni zielonej nie nastręcza żadnych trudności – tak właśnie ujawniają się zalety profesjonalnego sprzętu ogrodowego. Równą krawędź pionową uzyskuje się równie łatwo jak poziomą. Długie ostrze tnące szybko przycina gałęzie bez względu na rodzaj roślinności. Ostre zęby narzędzia tnącego radzą sobie równie dobrze z miękkim materiałem (tuje lub cyprysy), jak i twardymi gałęźmi grabu, leszczyny czy berberysu. Gałęzie nie są miażdżone, ale równo obcinane, nie przerywając miarowej pracy narzędzia. W razie konieczności można zwiększyć jeszcze siłę cięcia przez dodanie gazu, ale wiąże się to oczywiście wtedy z podwyższonym poziomem hałasu spowodowanym wysokimi obrotami silnika. Jest to wada typowa dla wszystkich urządzeń napędzanych silnikami benzynowymi. Jednak kto chce pracować szybko i elastycznie, ten nie ma innej alternatywy. Ze względu na dość duży hałas w czasie pracy nie wolno zapomnieć o ochronie słuchu. Podczas prowadzonych robót trzeba się też przyzwyczaić do zapachu spalin i benzyny, ale tego nie da się uniknąć. Po dłuższym użytkowaniu silnik zaczyna się nagrzewać, dlatego należy robić przerwy.
Kosa mechaniczna jest szczególnie przydatna dla właścicieli dużych ogrodów. Kto poszukuje przenośnego sprzętu tnącego o sporej wydajności i odpowiedniej mocy, może wybrać przedstawiony tu model. Wybór dowolnego kąta nachylenia ostrza zwiększa zakres stosowania narzędzia bez względu na rodzaj żywopłotu, a długi wysięgnik ułatwia przycinanie nawet bardzo wysokich zarośli.