Bezspoinowa okładzina podłogowa jest piękna sama w sobie. Jeżeli do tego dojdzie kolorystyczne zróżnicowanie nawierzchni, wtedy efekt końcowy jest szczególnie interesujący. Można go osiągnąć, np. robiąc wylewkę, w skład której wchodzą drobne krzemyki.
Bezspoinową podłogę w jednym kawałku można wykonać jedynie z materiałów płynnych, rozprowadzanych równo na podłożu. Tego typu okładzinę wykonuje się np. z krzemyków. Można nią pokryć starą nawierzchnię oraz tworzyć ciekawe wzory w nowo budowanych obiektach. Dużą zaletą okładziny jest kombinacja różnych kolorów i odcieni, względnie wielkości ziarna.
W tym pomieszczeniu mieszkalnym użyto mieszankę w kolorze beżowo-brązowym z niebieskawym polem na środku pokoju. W ten sposób podkreślono obszar stołowy i zarazem urozmaicono delikatnie nawierzchnię.
Gęsta konsystencja zbliżona do pasty i dobra stabilność po wyschnięciu umożliwiają realizację najbardziej ekstrawaganckich wzorów na podłodze. Możliwe są też przejścia łukowe oraz filigranowe paski o innym zabarwieniu. Przy wyrafinowanych rozwiązaniach pomocne są listwy oraz profile kątownikowe lub szablony przygotowane ze styroporu. Po wyschnięciu materiału usuwa się profile i wylewa mieszankę o innym zabarwieniu, bądź też wypełnia się nią określony wzór wykonany z szablonu.