Zimowy ogród, eksponujący zaaranżowane dekoracje o delikatnych barwach przyciąga życzliwe spojrzenia. Wystarczy ustawić w nim ceramiczne kule, wiklinowy płotek lub osłonę przeciw mrozom chroniącą pnące róże. Choinka w donicy na razie jest przystrojona wyłącznie błyszczącymi gwiazdkami lodu. Na święta zostanie obwieszona (tak samo jak osłonięta gałęziami róża) jabłkami i orzechami dla ptaków. Pleciony płot w barwie ciemnego brązu, zielone i niebieskie kule z ceramiki oraz żółte kwiaty oczaru ze złotymi kulami róż.
Domek na jabłka dla ptaków. W zimie o napitki wcale nie jest łatwo. Po zamarznięciu stawów i innych naturalnych ptasich poideł, nasi latający przyjaciele muszą zaspokoić swoje pragnienie dziobiąc jagody i owoce. Dlatego dekoracyjne domki na jabłka są bardzo potrzebne. Buduje się je z drewna sosnowego. Otwornicą można wyciąć otwory na jabłka o odpowiedniej wielkości. Następnie wierci się otwory w płycie, tak aby z jej obu stron można było wsunąć szpadki używane do pieczenia szaszłyków, a służące tutaj za uchwyty do jabłek. Na koniec przycina się jeszcze listwy tworzące dach i cokół, mocno się je przybija, a drewno nasącza pokostem z obu stron. Domek na jabłka można połączyć z klasycznym karmnikiem. Mały domek na jabłka buduje się tak samo jak duży. Jeśli ktoś uważa, że okrągłe otwory wyglądają zbyt banalnie, może narysować inne kształty i wyciąć je wyrzynarką.
Receptura ptasiej karmy.
Okruchy chleba i resztki jedzenia nie są dobrym pokarmem dla ptaków. Lepsze są zboża, płatki owsiane, otręby, konopie, mak, ziarna gorczycy, nasiona lnu, jagody, rodzynki i jabłka. Dla ptaków żywiących się ziarnem wytwarzane są mieszanki składające się w 2/3 z ziarenek maku i w 1/3 z maku oraz konopi, zatopione w smalcu i oleju. Ptaki żywiące się pokarmem miękkim potrzebują mieszanki złożonej w 2/3 z otrębów i w 1/3z płatków owsianych, a także smalcu i oleju.