Jak zrobić wiejskie łóżko.
Tradycje malarstwa ludowego sięgają średniowiecza. Dziś maluje się nowoczesnymi farbami dyspersyjnymi, lecz motywy i technika malowania pozostały w zasadzie niezmienione. Stara, dobra sztuka ludowa jest ceniona także w naszych czasach.
Po zakończeniu prac stolarskich wszystkie elementy pokrywamy farbą gruntową, a następnie malujemy. Najlepiej nadaje się do tego celu gotowa, matowa farba dyspersyjna (np. Marabu), którą można kupić w małych opakowaniach. Farbę tę rozpuszcza się w wodzie, lecz po wyschnięciu staje się ona całkowicie wodoodporna i „nie brudzi”. Jest to farba dobrze kryjąca i łatwo się ją miesza, nie powinna więc sprawić kłopotu nawet początkującym. Stylizując na ludowo należy zawsze malować gęstą farbą, która zostawia wyraźny ślad pędzla i nie powoduje zacieków. Szczególny efekt uzyskuje się malując techniką „mokre na mokrym”. Polega ona na nakładaniu różnych kolorów na raz, bez czekania aż wyschnie warstwa poprzednia. Aby uniknąć przy tym pomieszania farb w pojemnikach, trzeba wcześniej odlać sobie potrzebne ilości na talerzyk lub miseczkę. Ale nawet tu nie miesza się poszczególnych kolorów, lecz grubo nakłada jeden na drugi.
Po nałożeniu warstwy farby gruntowej do drewna malujemy powierzchnię białą farbą dyspersyjną.Ruchy pędzla muszą być równomierne, ponieważ konsystencja farby powoduje, że na malowanej powierzchni pozostają ślady. Malujemy w kierunku włókien drewna lub równolegle do krawędzi.
Drugą, cieńszą warstwę lekko niebieskiej farby (należy ją nieco rozcieńczyć), służącą do uwydatnienia śladów poprzedniego malowania, nakładamy szerokim, suchym pędzlem. Zanim farba wyschnie należy wilgotną szmatką przetrzeć wszystkie kanty, tak aby odkryć spodnią warstwę białej farby.
Kształty ornamentów kwiatowych odrysowujemy przez kalkę z naszego, bądź innego projektu, przygotowanego na przezroczystej kalce. Na symetrycznym elemencie łóżka kalkę należy położyć odwrotnie.
Podpórka (pręt zakończony owiniętą drewnianą kulką) pomaga stabilnie utrzymać rękę i uniknąć dotykania odbitych przez kalkę wzorów. Najpierw malujemy elementy zielone nadając im dodatkowo odcień bieli i brązu, potem zaś dowolnymi kolorami barwimy kielichy kwiatów.
Po malowaniu czekamy aż farba ostatecznie wyschnie. Płaskie powierzchnie można przetrzeć kawałkiem włókniny, doda to naszej pracy efektu starości. Powstałe rysy można później wypełnić sztuczną patyną.
RADA:
Ci, którzy pragnęliby mieć na swoim łóżku jakieś inne motywy ozdobne, powinni poszukać odpowiednich wzorów w sklepach dla majsterkowiczów. Można również tworzyć kombinacje różnych gotowych wzorów.