Jak zrobić wiejskie łóżko.
Klasyczna forma i tradycyjna kolorystyka z motywami składają się na niepowtarzalny urok naszego łóżka. Przy pewnym wysiłku można wykonać je samemu – prosimy zaufać naszym poradom.
Jeśli cały dzień siedzimy w pracy otoczeni chromo-niklem, szkłem i emalią, w funkcjonalnie urządzonych pomieszczeniach, mamy ochotę wracać do przytulnego mieszkania. Majsterkowicz może urządzić je według własnego pomysłu, bowiem wiele rzeczy może wykonać sam. Ot choćby solidne, stylizowane łóżko wprost z wiejskiej chałupy, w którym śpi się wprost wyśmienicie.
W każdym sklepie dla majsterkowiczów można znaleźć potrzebne akcesoria i materiały malarskie przeznaczone do drewna. Technika malowania na drewnie opisana jest na dalszych stronach.
Materiałem, z którego wykonuje się główne elementy łóżka, jest gruba na 19 mm płyta stolarska pokryta fornirem z limby. Łukowate zakończenia wysokich płyt z przodu i z tyłu łóżka wykonano z sosnowego drewna klejonego (płyta klejona) o grubości 30 mm. Ozdobne ramki i wypukłe ornamenty są zrobione z limbowej sklejki o grubości 5 mm. Kratownica to 28 bezsękowych listew sosnowych (4×2 cm) przybitych do grubej taśmy. Kształt i formę elementów bocznych oraz przedniej części łóżka można zaprojektować samemu lub skorzystać z gotowego projektu w skali 1:1. Szablon do wycięcia krzywizn najlepiej wyciąć ze sklejki, ponieważ będzie on potrzebny aż sześciokrotnie : dwa razy na płycie stolarskiej i cztery razy na górne krawędzie na płycie klejonej. Elementy ozdabiające nasz „wyśniony mebel” wykonujemy ze sklejki. Te niby zbędne elementy naszego wygodnego łóżka wymagają nieco więcej nakładu pracy, ale to one decydują o charakterze naszej sypialni.