W miejscach, które nie były skręcane na śruby, a jedynie klejone, sztywność i trwałość połączeń zależy od siły z jaką zostały dociśnięte łączone elementy. W przypadku mebla takiego jak kufer, nie jest to zabieg prosty, ze względu na klinowy kształt zbiegających się u dołu boków i zaokrąglonej pokrywy.
Istnieją jednak triki pozwalające rozwiązać ten problem. Ściski śrubowe o rozmaitych długościach i odpowiednie klocki umożliwią wykonanie tego zadania.
Dawniej tradycyjnie pokrywano meble z drewna sosnowego farbą, a następnie na jednolitej powierzchni malowano kolorowe wzory. Obecnie większą popularnością cieszą się naturalne drewniane powierzchnie. Jednak trzeba je odpowiednio chronić, by drewno nie zabrudziło się zbyt prędko. Do tego celu dobrze nadaje się bezbarwny lazur meblowy lub wosk, który wchłaniany jest przez pory drewna, a po wypolerowaniu tworzy jedwabiście błyszczącą powłokę.
Stare okucia można czasami znaleźć na targu staroci. Można też kupić nowe, ale warto, żeby były utrzymane w starym stylu.
1. Przycinanie na ukos płaszczyzn stykowych elementów bocznych najlepiej wykonać z użyciem listwy pomocniczej służącej za prowadnicę. W pile osadzamy tarczę z dużymi zębami.
2. Wzorzec z wziernikiem, wykonany samodzielnie z drewnianego odpadu, pozwala na precyzyjne wykonanie otworów na kołki w krawędziach elementów bocznych. Głębokość otworów nieprzelotowych: 2,5 cm.
3. Na części frontowej i tylnej miejsca wiercenia zaznacza się markerem kołkowym, poszerzonym przy pomocy kawałka rurki do średnicy 12 mm. Należy podłożyć pomocniczą płytę wraz z prowadnicą.
4. Odcięte w kształcie klinów kawałki elementów bocznych, po naklejeniu na płyty, zapobiegają ześlizgiwaniu się ścisków.
5. Górną krawędź pokrywy można, według naszego rysunku, wyciąć wyrzynarką. Cięcia powinny być zgodne z układem słojów.
6. Precyzyjnym cięciem oddzielamy element ruchomy od nieruchomego. Obie części łączy się kołkami i klejem z elementem przednim i tylnym.
7. Pojedyncze deski na pokrywę kufra tnie się na odpowiednią szerokość stołową piłą tarczową wyposażoną w prowadnicę wzdłużną. Brzeszczot należy ustawić lekko skośnie, a następnie wygładzić krawędzie desek.
8. Środkową deskę pokrywową można łatwo przykleić do spłaszczonego elementu bocznego pokrywy. Po związaniu kleju deska ta ułatwi przyklejenie pozostałych części poszycia.
9. Ostatnie klejone deski można docisnąć z odpowiednią siłą jedynie przy pomocy dodatkowych klocków.