Jak zrobić płyn dezynfekujący do rąk? – receptura wg. Światowej Organizacji Zdrowia WHO
Jeśli nie masz potrzebnych składników w domu do zrobienia płynu dezynfekującego, możesz zamówić je przez internet, lub kupić w aptekach lub w sklepach ze składnikami do kosmetyków.
Zawartość procentowa alkoholu ma duże znaczenie. Przestrzegaj przepisu, aby płyn dezynfekujący miał działanie odkażające i antybakteryjne.
Składniki które będziemy potrzebować do otrzymania 1 litra płynu dezynfekującego:
- 833 ml 96% alkoholu (spirytus),
- 110 ml wody destylowanej lub przegotowanej (ostudzonej),
- 42 ml 3% wody utlenionej (zwalcza przetrwalniki bakterii),
- 15 ml 98% glicerolu (gliceryny),
- zamykany pojemnik o pojemności nieco powyżej 1 litra.
Możesz zrobić mniejszą ilość płynu dezynfekującego, ale pamiętaj o dokładnym przeliczeniu składników i zachowaniu proporcji.
Gliceryna to składnik ochronny, przy tak wysokim stężeniu alkohol może wysuszać i uszkodzić skórę na rękach, przez te uszkodzenia mogłyby wniknąć bakterie. Gliceryna zapobiega temu.
Jak zrobić płyn dezynfekujący do rąk?
Do czystego litrowego – zamykanego pojemnika (szklanego lub plastikowego) nalej alkohol – spirytus, dodaj wodę utlenioną, potem glicerynę i uzupełnij wodą. Zakręć pojemnik, aby zapobiec parowaniu i delikatnie wymieszaj składniki. Najlepiej jeśli nie ma potrzeby użycia płynu dezynfekującego od razu – odstaw na co najmniej 72 godziny (po to aby zniszczyć bakterie, które mogły się dostać do preparatu w mało sterylnych warunkach domowych). Płyn można rozlać do pojemnika z dozownikiem i używać po myciu rąk mydłem.