Przycięte zgodnie z rysunkiem płyty wiórowe łączymy na klej i wkręty w dwa stabilne elementy cokołu.
Z dwóch elementów cokołu, połączonych na klej i wkręty, powstaje kąt prosty. Zapewni on trwałość konstrukcji łóżka.
Smarujemy powierzchnie kontaktowe klejem i mocujemy elementy cokołu ściskiem stolarskim. Następnie skręcamy je.
Każde dwa odcinki łaty o długości 20 cm łączymy ze ścianą na kołki. Na nie nasuwamy cokół i przykręcamy go od góry.
Podłogę stanowić będą przycięte na ukos płyty drugiej powierzchni. Płytki złączne pełnią rolę elementów dystansowych.
Aby zaznaczyć kształt ostatniej płyty, prowizorycznie mocujemy elementy ram podestu z łóżkiem do elementów ściennych.
Linię cięcia płyty pokrywy zaznaczamy wzdłuż krawędzi podestu z łóżkiem, wsuwając ją pod spód. Pokrywę przycinamy.
Boki ramy skręcamy ostatecznie dopiero po dopasowaniu ostatniej płyty pokrywy podestu mieszkalnego.
Listwami o grubości 4 cm podpieramy pokrywę podestu z łóżkiem, aby przykręcić zawiasy do desek cokołu.
Pokrywę podestu wzmacniamy przymocowaną do wewnętrznej, tylnej krawędzi łatą wystającą na 15 mm.
Oparciem dla płyt podestu są przymocowane do ścian pasy płyty wiórowej. Środkowa podpora to pasy płyty podwójnej grubości.
Próba oparcia płyt pokrywy na konstrukcji nośnej. Jeśli wszystko pasuje, dolne powierzchnie otrzymują listwy oporowe.
Łóżko i zamontowany przed nim podest są przygotowane do malowania. Lakierujemy tylko cokół i wewnętrzne ściany pokrywy.
Podest oklejamy wykładziną dywanową na klej dyspersyjny. Z przodu starannie mocujemy listwy brzegowe.
Podest stanowi podstawowe wyposażenie studenckiego pokoju, zastępując inne meble. Dokładnie mówiąc, chodzi tu raczej o dwa wykonane samodzielnie podesty o różnych wysokościach. Podest, w którym kryje się łóżko, umieszczono w lewym narożniku pokoju. W ciągu dnia zamienia się w przytulne miejsce do siedzenia, wyłożone poduchami i poduszkami. Od strony ściany zamontowany jest na stałe cokół, służący także jako regał czy półka na odkładane przedmioty. Przygotowując się do spania należy sprzątnąć poduszki i podnieść obie duże płyty pokrywy -odkrywając materace wraz z pościelą. Łóżko ma wymiary 140 x 200 cm.
Podest mieszkalny zaczyna się tuż przy podeście z łóżkiem i całkowicie pokrywa powierzchnię między ścianą czołową a ścianą boczną pokoju. Przednia krawędź podestu mieszkalnego wystaje do wnętrza pokoju pod kątem 15 stopni, co nadaje całości niezwykle oryginalny charakter. Traktujemy wymiar podestu z łóżkiem jako wielkość stałą, natomiast kształt i wielkość podestu mieszkalnego określa się w zależności od wielkości pokoju. Kąty proste cokołu mieszkalnego zostały wykorzystane na miejsce do pracy, jego pokrywę połączono na stałe z konstrukcją nośną. Miejsce pod podestem dzięki zdejmowanej pokrywie można wykorzystać jako przestrzeń magazynową; rozwiązanie takie jest bardzo praktyczne. Pokrywę podestu mieszkalnego, wykonaną z płyty wiórowej o grubości 19 mm, wycięto jako element prostokątny, a tylną krawędź (lub krawędź boczną narożnika roboczego) na miejscu dopasowano do skosu 15 stopni. Do ścian mocujemy na stałe konstrukcję nośną wykonaną z pasów płyty wiórowej o grubości 19 m. Podwójne ścianki wzmacniające i działowe dopasowuje się od tyłu do konstrukcji nośnej, od przodu do osłony. Jeśli to nie wystarczy, pomóc może stalowy kątownik.
Struktura wykładziny dywanowej, którą okleiliśmy pokrywy podestów, pozwala na jej przycinanie w dowolnych kierunkach, bez pozostawiania nieładnych frędzli – umożliwia to realizację różnych wariantów jej układania. Użyta przez nas wykładzina składa się w 80 procentach z włosia koziego, w 20 procentach z wełny.