Grillowanie bez dymu
W większości grillów ciepło jest doprowadzane od spodu. Taka konstrukcja ma jednak tę wadę, że sok i tłuszcz skapują z mięsa na węgle albo (w grillu gazowym) w płomienie, gdzie mogą ulec zapaleniu. Powstaje przy tym bardzo dokuczliwy dym, zawierający rakotwórcze benzopireny, zamieniając grillowanie w raczej wątpliwą przyjemność.
Zupełnie inaczej jest w przypadku grillu pionowego. Tutaj źródło ciepła jest umieszczone pionowo pomiędzy rusztami, w których zaciśnięte są pieczone produkty. Skapujący z nich tłuszcz zbiera się w ustawionym u dołu naczyniu, nie ma więc możliwości zetknięcia się z żarem czy z płomieniami, nie może więc ulec zapaleniu. Dzięki temu wyeliminowano powstawanie niebezpiecznego, a przy tym niezbyt przyjemnego dymu.
Podkładanie do ognia w grillu na węgiel drzewny
Nie wszystko, co można spalić, nadaje się do podkładania do grillu. Nieodpowiedni materiał stwarza większe niebezpieczeństwo niż daje korzyści. Bezpieczny materiał palny powinien być zaopatrzony w numer normy albo certyfikat bezpieczeństwa.
Węgiel drzewny zyskał nowego konkurenta – łupiny orzecha kokosowego, które dzięki swojej twardości i gęstości świetnie nadają się jako materiał palny do grillów.