Domek – lampion.
Niewielki, 30 cm wysokości, domek z papieru ze świecącymi okienkami rozbudza marzenia niejednego dziecka.
Najlepiej nasz papierowy domek będzie prezentował się na parapecie. Jego światło, które roztacza atmosferę przytulności przyciąga nasz wzrok kiedy siedzimy w pokoju w wygodnym fotelu i kiedy wracamy do domu. Ze względów bezpieczeństwa malutka świeczka w środku tego domku-lampionu powinna być zapalana tylko wtedy, gdy w pobliżu jest ktoś dorosły. Strażacki wóz stojący obok domku na parapecie niestety nie będzie mógł pomóc w razie pożaru. Zbudowanie takiego domku może sprawić dziecku wielką radość, tym bardziej, że wiele prac może wykonać samodzielnie. Pomijając fakt, że do wykonania tego zadania potrzebne są nożyczki i klej całość nie jest bardziej skomplikowana niż robienie samolotów lub statków z kawałków papieru.
Budowa domku jest bardzo łatwa.
Z jednego arkusza A3 czerwonego kartonu robimy cztery jednakowe ściany boczne domku zaginając je tak, jak na rysunku. Żeby uzyskać linie pomocnicze wyznaczające środek kartki, zginamy ją raz wzdłuż oraz dwukrotnie w poprzek. Aby uzyskać okap dachowy naszego domku, zaginamy stromizny dachu 8 mm do przodu, a ściany w narożnikach 8 mm do wewnątrz. W tych miejscach sklejamy ściany domku. Gdy potrzeba lekko przycinamy nożyczkami. Dach sklejamy po odgięciu do tyłu górnej części kartonowych elementów. Następnie całość ustawiamy na płytce służącej jako podłoga i podstawa. Malutką świeczkę umieszczamy w przeźroczystym plastikowym kubeczku.
W domku migocze nastrojowe światełko, wzbudzając zachwyt w oczach dziecka.
Oto jak należy złożyć arkusz kolorowej kalki. Nie trzeba rysować żadnych kresek, wystarczy wcześniej zrobić odpowiednie zagięcia.
„Szyby” i ramy okienne trzeba wyciąć nieco większe od otworów w fasadzie domku.
Do podłogi zrobionej z kawałka grubego kartonu przyklejamy zagięte ścianki boczne domku.