Dociskanie wykładziny

wykladzina ukladaniePrzy układaniu podłogowych wykładzin dywanowych ich przycinanie w narożach ścian czy też na schodach ułatwi znacznie szeroki przecinak kamieniarski. Nim z użyciem młotka dociskamy wykładzinę w narożu w taki sposób, że ulega załamaniu, wzdłuż którego już odpowiednim nożem przycinamy ją bardzo dokładnie. Dogięcie wykładziny poprzez dobijanie przecinakiem nie może jednak spowodować jej uszkodzenia. Używając innego, podobnego narzędzia wybieramy takie, które ma tępe ostrze.

Naprawa wykładziny dywanowej

Wypaloną papierosem wykładzinę dywanową należy naprawić w następujący sposób. Przede wszystkim nożyczkami lub nożem wycinamy wszystkie spalone włókna. W powstałe wgłębienie należy nanieść odrobinę kleju syntetycznego, a następnie wkleić kilka pojedynczych włókien dywanowych wyjętych z obrzeża wykładziny z miejsca najmniej widocznego. Poszczególne włókna wklejamy ściśle obok siebie posługując się pensetą, a następnie przystrzygamy równo, ostrymi małymi nożyczkami.

Naprawa zawiasów

W drzwiczkach mebli wykonanych z płyt bardzo często wyłamaniu ulegają zawiasy puszkowe te starszego typu nie przykręcane wkrętami. Łatwo pękają i wykruszają się kawałki płyty w pobliżu otworów pod nie. Takie drzwiczki możemy jeszcze uratować. Musimy jedynie usunąć luźne resztki płyty, a następnie wkleić zawias klejem dwuskładnikowym. Nim trzeba też wypełnić wszystkie ubytki wokół puszek zawiasu i dwóch trzpieni.

Sklejanie talerzyka

Poszczególne części sklejanego talerzyka łatwo się przemieszczają względem siebie. Aby tego uniknąć, po lekkim związaniu kleju, talerzyk ostrożnie przenosimy i ustawiamy pionowo w wysuniętej szufladzie. Następnie lekko przymykamy szufladę tak, aby docisnąć talerzyk zarówno do obrzeża mebla jak i czoła szuflady. W takiej pozycji pozostawiamy talerzyk do całkowitego związania kleju. Przyklejane drobne fragmenty powinny znaleźć się w górnej części talerzyka przyciśniętego szufladą.

Malowanie zestawem Euromal

Doskonałe wyniki daje malowanie zestawem narzędzi Euromal. Są to szczotki z bardzo gęstym i bardzo krótkim włosiem, dokładnie rozprowadzającym farby akrylowe i emulsyjne, a także inne sporządzone na bazie rozpuszczalników. Szczotki takiego zestawu o różnym kształcie przeznaczone są do malowania powierzchni o różnym kształcie. Wadą tego zestawu jest to, że po pracy trzeba je bardzo starannie umyć, co zajmuje bardzo dużo czasu.

Prostopadłe boki ciętej płyty

pila stolowaAby uzyskać dokładnie prostopadłe boki płyty przycinanej na pilarce stołowej, trzeba zastosować odpowiedni przyrząd z płyty. Bok płyty dosuwa się w nim do czołowej listwy oporowej. Sam przyrząd przesuwa się dolną listwą w rowku stołu pilarki. Jednakże trzeba bardzo starannie i dokładnie zamocować listwę oporową prostopadle względem listwy prowadzącej przykręconej do spodu przyrządu. Tu musimy posłużyć się długim kątownikiem stolarskim.

Poziomowanie sprzętu

lodowkaTakie sprzęty domowe jak pralki, suszarki, chłodziarki, zamrażarki itp. wymagają dokładnego wypoziomowania poprzez regulację nóżek, na których stoją na podłożu. Zwykła, większa kulka łożyskowa może być dobrym sprawdzianem wypoziomowania. Układamy ją na wierzchu urządzenia. Gdy będzie stać w miejscu to urządzenie jest wypoziomowane. Jeśli nie – to będzie się toczyć po płaskiej powierzchni w kierunku niższego naroża.

Politurowanie

Politurowanie jest jednym z trudniejszych do wykonania sposobów dekoracyjnego wykańczania powierzchni. Politury nanosi się tamponami z wełny owczej. Dla prawidłowego wypełnienia wszelkich porów drewna konieczne jest nanoszenie politury ósemkowymi ruchami tamponu w pierwszym okresie politurowania. Dopiero po ich wypełnieniu ruchy można zmienić na kątowe lub równoległe. W czasie pierwszej fazy politurowania powierzchnię posypujemy pyłem pumeksowym lub ceglanym.