Górna część ściany jest otynkowana, a dolna pokryta okładziną. Zastosowanie dwóch rodzajów materiałów pozwala na lepszą kombinację indywidualnych akcentów. W przypadku remontu można nawet zrezygnować z usuwania starej okładziny ściennej. Ścianę pokrywa się najczęściej jednym rodzajem materiału, np. tapetą, panelami, tynkiem lub drewnem. Tymczasem ścianę można podzielić też na dwie części, by stworzyć przyjazną i ciepłą atmosferę. Nasza rada: cokół prezentuje się korzystniej, gdy jest nieco wysunięty do przodu. Dwa dopasowane kolorystycznie rodzaje materiału, np. górna część ściany pokryta tynkiem lub tapetą, a dolna drewnem, względnie panelami, wzmacniając efekt wizualny. Panele przymocowano tutaj do łat o grubości 2 cm. Wysokość cokołu wynosi ok. 2/3 wysokości ściany. Panele z uformowanym piórem umożliwiają szybki montaż przy pomocy zszywek.
Jeżeli chcemy zamontować panele tylko na pewien okres czasu, wtedy do ich mocowania można użyć klamer, które ułatwiają późniejszy demontaż. Uwaga: nie mogą to być klamry do paneli, ale do desek profilowanych.
Ukryte głośniki
Głośniki zostały ukryte w szafkach meblowych. W ten sposób nie zakłócają one prostego i funkcjonalnego wyposażenia, a równocześnie gwarantują dobry odbiór dźwięku.
Sprzęt muzyczny i multimedialny zajmuje sporo miejsca w pokoju mieszkalnym. Często zdarza się. że ulokowane przypadkowa – z braku miejsca – głośniki zakłócają obraz ogólny pokoju. Tymczasem istnieją już systemy meblowe z zintegrowanymi głośnikami. Tutaj umieszczono głośniki w regale meblowym i zamaskowano estetyczną osłoną. Wnętrze półki służy równocześnie jako pudło rezonansowe. Inna propozycja: nowoczesne, płaskie głośniki wiszą na ścianie zamaskowane jako nowoczesny obraz.
Najnowsze, płaskie kształty głośników można też wykorzystać w inny sposób, np. jako ukośna półka regału lub też nawet jako przedmiot wolnostojący, wsparty na stojaku, z podświetlonego szkła matowego.