Adaptacja strychu – Podłoga z płyt.
Zdjęcia pokazują kolejne stadia układania podłogi z płyt wiórowych łączonych na wpust i pióro. Można je kupić w specjalistycznych sklepach stolarskich. Ich wymiary (205 x 92,5 cm) ułatwiają transport i przenoszenie – nawet jedna osoba może je wnosić po wąskich schodach na strych. Nasączone są specjalną substancją, jednak w miejscach szczególnie wilgotnych należy użyć specjalnego rodzaju płyt szczególnie odpornych na działanie wody. Dla zwykłych celów grubość płyty wynosi 22 mm (przy maksymalnym rozstawie belek wynoszącym 50 cm).
Sposób układania:
1. Kawałki płyt izolacyjnych z włókien drewnianych zakładamy na legarach w odstępach około 45 cm. Służą one wytłumieniu drgań podłogi wykonanej z desek podłogowych lub płyt wykończeniowych oraz tłumią odgłosy kroków, tak że nie słychać ich w pokojach niżej.
2. Belki o wymiarach 4 x 6 cm układamy na materiale izolacyjnym. Legary i belki konstrukcyjne podłogi nie są skręcone ze sobą. Podłoga leży swobodnie na legarach, bez sztywnego połączenia ze stropem.
3. Kładziemy pierwszą płytę i wyrównujemy jej położenie. Po bokach zostawiamy szparę szerokości 15 mm, którą zabezpieczamy klinami lub kawałkami wełny mineralnej.
4. Płyty sklejamy wzdłuż krótszej krawędzi. Pokrywamy klejem stolarskim (białym) wpust lub pióro, a następnie dociskamy drugą płytę.
5. Drugi rząd płyt musi być tak ułożony, aby klejone krawędzie nie znajdowały się na tej samej linii. Trzeba wobec tego skrócić jedną płytę o jedną trzecią długości.
6. Wzdłuż dłuższych brzegów wiercimy otwory na śruby, którymi przykręcimy płyty do belek. Trzeba uważać, żeby krawędź płyty dochodziła zawsze do potowy grubości belki znajdującej się pod nią.
7. Wkręty z łbami gwiazdkowymi do drewna najłatwiej przykręcić specjalną wiertarką.
8. Tak wyglądają krawędzie przykręconych płyt. Proszę zwrócić uwagę na naprzemienny układ płyt.
9. Fugowanie jest konieczne, jeżeli planujemy ułożenie na płytach bardzo cienkich wykładzin podłogowych, takich jak płytki PCV.
10. Jeżeli planujemy ustawienie pionowych ścianek, najlepiej dopasować je do konkretnego umeblowania. Na przykład szafka wysokości 80 cm wymaga ścianki wysokiej na 85 cm. Rozpoczynamy od zaznaczenia poziomu ściany na płycie.
11. Zbędne skrawki listew przykręcone na poziomie krokwi posłużą za przypory.
12. Ustawienie pionowej listwy określamy za pomocą pozimicy.
13. Po przycięciu podpór pionowych…
14. …przykręca się je do krokwi długimi śrubami gwiazdkowymi. Teraz można przykręcić płyty gipsowe lub boazerię.