Adaptacja strychu – Boazeria na ścianach i suficie

Adaptacja strychu – Boazeria na ścianach i suficie.

Boazeria jest relatywnie niedrogim i jednocześnie bardzo dekoracyjnym materiałem znakomicie nadającym się na poddasze. Za 20 do 60 zł za m2 można kupić obok listew świerkowych i sosnowych (na zdjęciu) również listwy z sosny brazylijskiej. Listwy należy zakupić na długo przed montażem i rozłożyć na podłodze, aby dobrze przeschły. Przed montowaniem należy je dokładnie ze wszystkich stron pokryć bezbarwnym lakierem do drewna.

Kolejność prac

Przed umocowaniem pierwszej listwy należy sprawdzić czy wszystkie krokwie są na równym poziomie. Jeśli nie, trzeba przyjąć tę najbardziej wystającą za punkt odniesienia i pogrubić pozostałe przybijając do nich odpowiednie listwy. Nierówność rzędu milimetra lub dwóch nie gra roli. Natomiast większe odchylenia trzeba skorygować.

1. Pierwszą, dolną listwę przy ścięciu dachu przybijamy gwoździami. Listwa przypodłogowa przykryje główki gwoździ. Jeśli planujemy położenie grubego dywanu lub wykładziny, wkładamy pod pierwszą listwę pasek płyty pilśniowej Przed przybiciem jeszcze raz sprawdzamy poziomicą ułożenie listwy.

2. O puszkach gniazdek i przełączników należy pomyśleć już po ułożeniu 30 cm boazerii. Pitą otwornicą wycinamy dziury na specjalne puszki do lekkich konstrukcji ściennych, po czym wkładamy puszkę i dokręcamy śruby zaciskowe.

3. Przewody należy wyciągnąć przez puszki na długość 20 cm. Właściwe połączenie wykonuje elektryk (trzeba to zgłosić wcześniej).

4. Jeśli montujemy boazerię na strychu z czterospadowym dachem, gdzie stykają się dwie krzywizny, najlepiej najpierw wykonać szablon.

5. Przykładamy krótki kawałek listwy boazeryjnej, po czym dokładnie odrysowujemy krzywiznę .

6. W zaznaczonych miejscach przycinamy listwę pitą rozpłatnicą. Zawsze po prawej stronie listwy!

7. Listwy zwykle przybija się do krokwi przy pomocy blaszanych klamer. Wykonujemy to namagnesowanym przybijakiem. Jeśli ktoś ma elektryczny tacker, to może przystrzelić większe klamry, które połączą krawędź wpustu z krokwią.

8. Krótkie listwy poprzeczne można przybić do krokwi bezpośrednio lub za pośrednictwem metalowego kątownika.

9. Przed całkowitym zakryciem sufitu należy pamiętać o przewodach elektrycznych. Można, tak jak w ścianach, wyciągnąć nieco kabla, w zależności od rodzaju lampy, lub też od razu wmontować schowaną lampę sufitową.

10 i 11. Wbudowana lampa sufitowa (Hoffmeister) jest praktyczna i niedroga. Otwór na lampę wycinamy wyrzynarką jeszcze przed całkowitym zakryciem sufitu.

 

Nawet jeżeli strych został zaadaptowany do celów mieszkalnych, musi nadal spełniać swoje tradycyjne funkcje. Należy więc pamiętać, że kominiarz musi mieć dostęp do okna dachowego, przez które z kolei może dostać się do wylotu komina. Zwykle okno przy kominie jest mato atrakcyjne. Jeżeli przez inne okna dociera dostateczna ilość światła, możemy przykryć je klapą z ryglem.