Budowa samolotu RC.
Dobór serwomechanizmów
Gdy już kupiliśmy samolot jako zestaw do składania (kit) lub też ARF z reguły producent podaje informacje o tym jakiego typy serwomechanizmy powinniśmy zastosować. Czy mają to być micro czy standard, analogowe czy cyfrowe. Warto się trzymać wskazówek podanych przez producenta. Ale co jeśli chcemy, aby nasz samolot miał lepsze osiągi? Chcesz serwo, które będzie miało odpowiedni moment obrotowy, aby zapewnić szybką i dokładną kontrolę.
Charakterystyka serwa może być zdefiniowana przez następujące parametry:
- moment obrotowy (Ncm)
- Szybkość działania
- wymiary
- waga
Parametry jak moment obrotowy oraz prędkość działania zależy od napięcia zasialania, i z reguły jest są podawane dla 4,8V oraz 6,0V.
Moment obrotowy
Moment obrotowy (moment zatrzymujący) to tak naprawdę siła serwomechanizmu. Moment obrotowy jest określony przez pomnożenie siły działającej na ramię siłownika przez odległość od środka serwomechanizmu. Przepływające powietrze przez samolot nieustannie oddziaływuje na wszystkie stery. Zatem aby przykładowo lotka pozostała wychylona serwo musi stawić czoła sile generowanej przez pęd powietrza. Dlatego też, im większy samolot, większe polw powierzchni lotki tym potrzebujemy serwa o większym momencie obrotowym. Oprócz wielkości samolotu istotne też jest jak chcemy tym samolotem latać oraz jakiego typy jest to samolot. Samoloty 3-D mają duże powierzchnie lotek oraz duże wychylenia więc potrzeba zainstalować serwa o dużym momencie obrotowym. I odwrotnie do spokojnych lotów mniejszymi samolotami wystarczą nam serwa o mniejszym momencie obrotowym.
Szybkość działania
Szybkość działania serwomechanizmu określa minimalny czas potrzebny aby ramię serwa wychyliło się o 60 stopni przy maksymalnym momencie obrotowym. Oczywistym zatem jest fakt, iż do sterowania powierzchniami kontrolnymi (lotki itd) będziemy chcieli serwa z możliwie największą szybkością działania, a serwa do np. chowania podwozia czy też klap nie muszą być szybkie lecz przeciwnie.