Jak uszczelnić okna na zimę?

Jak uszczelnić okna na zimę?

Okna drewniane to konstrukcje przyjazne dla środowiska, tworzą komfortowy klimat w pomieszczeniach. Ze względu na te cechy wielu nie chce się z nimi rozstać. Ale z biegiem czasu szczelność ramy zmniejsza się, a okno staje się przewodnikiem zimna i przeciągu.

Istnieją różne sposoby rozwiązania tego problemu. To, jak zakleić okno na zimę i zaizolować szczeliny między ościeżnicą, skrzynką i ościeżnicami, zależy od tego, jak trwała powinna być naprawa oraz ile czasu i pieniędzy chcesz na nią przeznaczyć. W różnym stopniu skuteczne są zarówno stare metody ociepleń, którymi posługiwały się nasze babcie, jak i te nowoczesne, zrobione przy pomocy nowych materiałów.

Poszukiwanie przyczyny zimnych okien

Aby prace nad izolacją nie poszły na marne, konieczne jest prawidłowe określenie słabego punktu okna, który przepuszcza zimne powietrze. Przyczyna może leżeć w różnych częściach konstrukcji:

  • Ościeże (izolacja uległa pogorszeniu lub jej brakuje);
  • Parapet (w jego dolnej części mogą tworzyć się szczeliny lub mostki zimna, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne);
  • Szkło (dmuchanie występuje w miejscach przylegania szkieł do ramy, szpachlówka zamykająca fugę niszczeje przez kilka sezonów i wymaga regularnej wymiany);
  • Rama i skrzydła (kurczenie się drzewa, zwiotczenie skrzydeł, ruch gruntu pod domem – wszystkie te okoliczności prowadzą do powstania szczelin między ościeżnicą a ościeżnicą okienną).
Uszkodzenia drewnianej ramy okiennej prowadzą do utraty ciepła zimą

Jeśli oględziny nie zidentyfikują przyczyny, można zastosować kilka sztuczek. Na przykład zwilż dłoń wodą i przykładaj ją do różnych części okna. Jeszcze bardziej czułą metodą jest zapalona świeca lub zapalniczka. Płomień reaguje na wszelkie ruchy powietrza, a one wskażą miejsca utraty ciepła.

Bardzo stare okno wymaga zintegrowanego podejścia. Aby uzyskać dobrą izolację termiczną, należy wyeliminować wszystkie możliwe mostki termiczne . Konstrukcje w dobrym stanie można zaizolować na całym obwodzie ościeżnicy i otwieranych okien w dowolny sposób.

Jak naprawić pęknięcia

Najczęstszym problemem, z którym borykają się właściciele domów z drewnianymi oknami, jest pojawianie się szczelin między częściami konstrukcji. Powstają w wyniku zmian geometrii okna i otworu okiennego. W niektórych przypadkach wystarczy wyregulować położenie zamknięcia, poprzez dokręcenie zawiasów mocujących. Ale najczęściej pęknięcia muszą zostać naprawione. Możesz w tym celu użyć wielu poręcznych i specjalistycznych materiałów.

Papier

Dobra izolacja jest uzyskiwana z włókien celulozowych. Możesz zrobić to sam z papieru toaletowego lub gazet . Aby to zrobić, musisz zmielić papier i zalać go wodą. Gdy masa stanie się miękka, należy ją dobrze wycisnąć z wody. Aby kit był trwalszy, dodaj taką samą ilość gliny i dwa razy więcej pokruszonej kredy do celulozy.

Zaklejenie okna papierem to jeden z najłatwiejszych sposobów ocieplenia domu na zimę.

Mieszaninę należy natychmiast zużyć zgodnie z jej przeznaczeniem. Możesz go włożyć w szczeliny dowolnym wygodnym narzędziem, na przykład nożem lub szpachelką. Zaleca się zaklejenie uszczelnionych szczelin taśmą maskującą, papierem mydlanym lub szmatką.

W ten sposób można ocieplić okna na całą zimę. Ale nie będzie łatwo usunąć kompozycję z pęknięć i ramy, ponadto na powierzchni pozostaną ślady, które można usunąć tylko przez malowanie.

Wata

Ta metoda ocieplania okien drewnianych na zimę watą jest chyba najstarsza, najszybsza i najtańsza. Konieczne jest oderwanie kawałków waty i szczelne ułożenie ich w szczelinach w konstrukcji okna. Do uszczelnienia małych szczelin zaleca się użycie śrubokręta lub noża.

Wata jest najtańszą, ale i najbardziej krótkotrwałą izolacją

Na koniec pracy zaleca się również uszczelnienie szczelin taśmą papierową lub tkaninową. Uszczelniony szew jest bardziej szczelny i estetyczny.

Zaletą tej metody jest to, że na wiosnę łatwo usunąć watę, a okno nie straci swojego wyglądu. Ocieplenie będzie skuteczne w ciągu jednego sezonu, ponieważ od czasu do czasu i pod wpływem wilgoci bawełna spieka się i gęstnieje, więc szczeliny trzeba będzie co roku uzupełniać.

Gąbka

Izolację starych okien drewnianych można wykonać za pomocą zwykłych kawałków gąbki lub specjalnej taśmy z gumy piankowej na bazie kleju . Dzięki dużej ilości komór powietrznych w porach materiał ten zapewnia dobrą izolację termiczną, ale nie chroni przed hałasem ulicznym.

Izolacja termiczna okien za pomocą gąbki

Kawałki gąbki można wcisnąć w szczeliny między ościeżnicą a skrzynką lub ułożyć na obwodzie skrzydła roboczego i szczelnie zamknąć. W razie potrzeby izolację można bardzo łatwo usunąć.

Uszczelka gumowa

Taśma klejąca wykonana z gumy lub poliuretanu może wytrzymać ponad rok. I może bardzo szybko zaizolować okno. Jedyną wadą jest to, że będziesz musiał wydać pieniądze na zakup taśmy.

Izolacja w postaci rurki z wnęką wewnątrz – zapewnia to zachowanie jej kształtu nawet przy aktywnym użytkowaniu skrzydła. Klejenie szczelin nie jest wymagane – to również plus .

Izolacja termiczna okien w technologii szwedzkiej to szybka i niezawodna metoda ocieplenia, ale też niedroga

Podobne materiały są stosowane do ocieplania okien drewnianych w technologii szwedzkiej. Ale przed zainstalowaniem taśmy na obwodzie ramy i skrzydeł wykonuje się wgłębienia, w które następnie wkładana jest izolacja.

Jak zmniejszyć straty ciepła przez szkło

Nawet okna z podwójnymi szybami z okien metalowo-plastikowych są zawsze zimne. Główna utrata ciepła następuje przez tę część konstrukcji. W przypadku okien drewnianych sytuacja jest szczególnie trudna – szyba jest po prostu wsuwana w rowek i nie jest szczelnie dopasowana.

Kit

Ta metoda ocieplania okien częściowo rozwiązuje problem przyczepności szyby do ramy. Ale wystarczy na 1-2 sezony. Następnie procedurę należy powtórzyć.

Szpachlówka zapewnia dokładne dopasowanie szkła do ramy

Do uszczelnienia odpowiednia jest specjalna szpachla do okien lub plastelina. Materiały te są równie elastyczne i dobrze przylegają do drewna i szkła. Nakładane są od zewnętrznej strony okna na styk szyby z ościeżnicą. Przed użyciem małego kawałka materiału należy go zagnieść i pokryć szczelinę równą warstwą, lekko ją dociskając. Kluczową wadą tej metody jest zniszczenie masy szpachlowej, gdy zamarza, a plastelina topi się na słońcu.

Szpachlówka silikonowa

Sposób uszczelnienia połączenia za pomocą uszczelniacza silikonowego lub akrylowego jest bardziej niezawodny i trwalszy niż pierwszy. Ale jednocześnie bardziej kłopotliwy i droższe.

Do pracy zaleca się zakup silikonu o barwie neutralnej. Szczeliwo nakłada się na gniazdo szklane, czyli w rowek. Dlatego szkło będzie musiało zostać usunięte. Kompozycję należy wycisnąć jednolitym paskiem na całym obwodzie i natychmiast umieścić szkło na miejscu i ponownie przepuścić uszczelniacz wzdłuż szwu.

Uszczelnienie połączenia między szkłem a ramą za pomocą masy uszczelniającej

Ważną cechą, o której należy pamiętać przy wyborze tej metody ocieplenia jest to, że szczeliwo twardnieje, więc w razie potrzeby nie będzie można łatwo wyciągnąć szyby z ramy.

Folia

Według producentów folia odbijająca ciepło może zmniejszyć straty ciepła przez szkło o 30% . Jest przyklejana bezpośrednio do szyby.

Folię odbijającą ciepło można przykleić do szkła

Aby w ten sposób zabezpieczyć okna na zimę, należy powierzchnię oczyścić z brudu i odtłuścić, a następnie wyciąć płat folii z marginesem 2 cm z każdej strony. Oderwij dolną warstwę i nałóż na szkło. Przyklej go na całej powierzchni ruchami wygładzającymi. Jeśli utworzyły się fałdy, można je trochę podgrzać suszarką do włosów, a nadmiar odciąć nożem biurowym.

Izolacja parapetu, drenażu i skosów

Jeśli na ramie nie ma szczelin, a ciepło nadal ucieka z pomieszczenia, problemem może być obecność zimnych mostków w przestrzeni pod parapetem lub wewnątrz skosów. W takim przypadku wymagana będzie jednocześnie naprawa i izolacja okien drewnianych.

Pianka poliuretanowa

Uniwersalna izolacja okien – pianka poliuretanowa. Służy do wypełniania szczelin.

Aby wykluczyć utratę ciepła spod parapetu, konieczne jest oczyszczenie przestrzeni pod nim ze starego odpadłego tynku, rozrzuconej pianki, zbrylonej waty lub innego rodzaju izolacji, która stała się bezużyteczna. Następnie zamontuj piankę w pistolecie i wdmuchaj w szczelinę. Należy pamiętać, że pianka się powiększa kilkakrotnie. Nadmiar piany można łatwo odciąć nożem po wyschnięciu.

Aby uszczelnić duże szczeliny pod parapetem, lepiej jest użyć pianki poliuretanowej

Ponadto w szczelinę między ramą a ścianą i wzdłuż krawędzi wdmuchiwana jest pianka, a następnie układana jest dowolna izolacja, a skosy są wykonane z płyt gipsowo-kartonowych, plastiku lub płyt warstwowych. Tymczasowo należy go przymocować do ściany taśmą maskującą. Wszystkie połączenia należy pokryć szczeliwem.

Folia polietylenowa

Izolację okien w domu drewnianym można wykonać innymi metodami. Nową i wciąż niedostatecznie sprawdzoną metodą jest uszczelnienie otworu okiennego całkowicie przezroczystą folią z tworzywa sztucznego . Metoda nie jest całkowicie estetyczna, ponieważ bardzo równomierne przyklejenie folii jest trudne. Można go tylko częściowo wygładzić suszarką do włosów. Ale sądząc po recenzjach, metoda pozwala zmniejszyć utratę ciepła przez okno do poziomu pustej ściany, co jest znacznie bardziej skuteczne niż klejenie lub uszczelnianie pęknięć.

Uszczelnienie otworu okiennego folią znacznie ogranicza straty ciepła, choć nie wygląda to zbyt estetycznie

Folia jest zakładana na różne sposoby:

  • Taśma dwustronna;
  • Zszywacz do mebli;
  • Taśma maskująca.

Ta ochrona przed zimnem jest łatwa do zainstalowania i usunięcia. Ta sama folia może być używany wielokrotnie.

Ponieważ stare okna drewniane można ocieplić na zimę na różne sposoby, najlepiej zastosować kilka naraz, aby wyeliminować nie tylko oczywiste problemy, ale także te, które mogą pojawić się w czasie mrozów.

Samodzielne ocieplenie okien jest zalecane latem lub jesienią, ponieważ wielu prac nie można wykonać w sezonie zimowym.

1 komentarz do “Jak uszczelnić okna na zimę?”

  1. U mnie zadziała najlepiej uszczelka gumowa. Okno co prawda ciężko było domknąć, ale było szczelne całą zimą. Niestety na kolejny sezon już trzeba było uszczelniać ponownie. Pozdrawiam.

Możliwość komentowania została wyłączona.